Boją się o skład Trybunału Konstytucyjnego – Oficjalny portal Janusza Korwin-Mikkego

Boją się o skład Trybunału Konstytucyjnego

INFO: Byli prezesi Trybunału Konstytucyjnego apelują na łamach "Gazety Wyborczej" o jak najszybsze podjęcie dyskusji, kto w tym roku zastąpi 1/3 członków tego gremium.

Zgłaszanie kandydatur przypadnie na czas tuż przed wyborami parlamentarnymi, a głosowanie nad nimi – zaraz po wyborach. To będzie moment największego politycznego zamieszania, co zwiększa groźbę dostania się do Trybunału niekompetentnych, za to umocowanych partyjnie osób.

W oświadczeniu pp. Marek Safjan, Jerzy Stępień, Bohdan Zdziennicki i Andrzej Zoll podkreślają, że sędziowie TK "nie są powołani do realizacji określonego programu politycznego". To zaś, czy wyróżniają się autorytetem zawodowym, "nie może być zweryfikowane inaczej niż przez oceny i opinie formułowane przez środowiska naukowe oraz reprezentujące praktykę prawniczą".

Ostatnia wielka wymiana 15-osobowego składu sędziowskiego Trybunału (kadencja sędziego trwa 9 lat) była za rządów PiS. Sejm przyszłej kadencji wymieni w sumie blisko 2/3 składu sędziów, bo aż 9 osób – przypomina gazeta.

Źródło: wyborcza.pl

Opracował: GK

0 0 votes
Article Rating
Oficjalny sklep Janusza Korwin-Mikkego
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x