fbpx

BCC zaskarża zasady ubezpieczania rolników w KRUS

We wtorek do Trybunału Konstytucyjnego trafi wniosek Business Centre Club o zbadanie zgodności z konstytucją ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.

P.Arkadiusz Protas, wiceprezes Business Centre Club, tłumaczy, że jego organizacja domaga się, aby rolnicy nie tylko płacili składki w zależności od dochodu, ale zostali też objęci podatkiem dochodowym. Pracodawcy we wniosku wskazują, że sprzeczne z zasadą równości i niedyskryminacji jest inne traktowanie rolników niż osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Jak podaje "Gazeta Prawna", autorzy wniosku zauważają, że charakter działalności wykonywanej przez rolnika upodabnia go do osoby fizycznej prowadzącej osobiście działalność gospodarczą. Oznacza to, że osoby te powinny być tak samo traktowane. Jednak rolnik prowadzący duże (dochodowe) gospodarstwo rolne płaci obecnie składkę w wysokości 191 zł na kwartał (63,67 zł miesięcznie), a przedsiębiorca płaci na to samo ubezpieczenie emerytalne i rentowe nie mniej niż 523,39 zł miesięcznie.

Źródło: Gazeta Prawna

Oficjalny sklep Janusza Korwin-Mikkego

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o