fbpx

Odbierają dzieci polskim emigrantom

INFO: Lawinowo rośnie liczba dzieci odbieranych polskim emigrantom w Norwegii. Według danych MSZ w 2012 r. odnotowano 3 tego typu sprawy, rok później – już 5, a w 2014 r. – aż 27 – informuje "Nasz Dziennik".

Na takie dane powołuje się Rzecznik Praw Obywatelskich w piśmie do Rzecznika Praw Dziecka. Apeluje w nim, by nawiązać współpracę z norweskim rzecznikiem praw dziecka. Miałoby to wesprzeć działania polskich służb konsularnych w Norwegii, które zdaniem RPO nie radzą sobie z problemem odbierania dzieci polskim rodzinom przebywającym w tym kraju.

Dzieci zabiera norweski urząd formalnie mający na celu pomoc i zapewnienie bezpiecznych warunków dorastania nieletnim, których zdrowie i prawidłowy rozwój są zagrożone. Jak jednak podkreśla "ND", norweskie realia odbiegają od polskich i wiele zachowań w relacjach rodzice-dzieci dopuszczalnych w Polsce, w Norwegii może zostać potraktowanych jako naruszenie praw dzieci. Chodzi np. o krzyk czy płacz karconego dziecka, nawet jeśli został wywołany bez użycia siły fizycznej – pisze dziennik.

Źródło: naszdziennik.pl

Opracował: GK

0 0 votes
Article Rating
Oficjalny sklep Janusza Korwin-Mikkego
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x