fbpx

Ekspert radzi, by odbudować Armię Krajową

OPINIA: Polska nie ma wojsk obrony terytorialnej – zauważa w rozmowie z "Rzeczpospolitą" profesor Akademii Obrony Narodowej Józef Marczak i proponuje odbudować Armię Krajową.

Zdaniem prof. Marczaka Polska nie byłaby w stanie obronić się w razie ataku, gdyż naszej armii do skutecznej obrony brakuje powszechności. Jak przekonuje ekspert, brakuje nam armii gotowej do obrony kraju w czasie pokoju, kryzysu czy wojny. Pierwowzorem takiej armii była Armia Krajowa.

Wg eksperta siły, które Polska może przeciwstawić najeźdźcy, to siły zdolne jedynie do obrony obszaru wielkości powiatu. Jego zdaniem państwo ogranicza szkolenie rezerwistów, choć w organizacjach paramilitarnych w Polsce działa 600-800 tys. osób. W jego opinii jedynym wyjściem jest odbudowa Armii Krajowej. Jak mówi, powinna być ona oparta na Wojskowych Komendach Uzupełnień, które działają w niemal wszystkich powiatach, na garnizonach czy szkołach wojskowych. Powiat powinien być pierwszym szczeblem organizacji wojskowej. Armia Krajowa strukturalnie przypominałaby wówczas amerykańską Gwardię Narodową, której oddziały usytuowane są w hrabstwach.

Źródło: rp.pl

Opracował: GK

Oficjalny sklep Janusza Korwin-Mikkego

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o