fbpx

JKM: Proszę się nie zdziwić, jeśli za rok się okaże, że z tej Strasznej Epidemii wyszliśmy z zyskiem.

ZALETY KORONAWIRUSA

Proszę się nie zdziwić, jeśli za rok się okaże, że z tej Strasznej Epidemii wyszliśmy jeszcze z zyskiem. A jeśli nie wyjdziemy – to winny będzie nie koronawirus. Winny będzie tylko nasz własny strach i głupota.

Od razu wyjaśniam: ten tekst napisany jest przez człowieka, który nie choruje na empatię. Jej napady zdarzają mi się bardzo rzadko – gdybym np. poszedł na sentymentalny film; czego, podobnie jak narkotyków, unikam. Lubię mieć umysł trzeźwy i chłodny.

Otóż zacznijmy od skali zjawiska. Otóż w Polsce dziennie ginie na drogach średnio 13 osób – i nikt z tego powodu nie rozdziera szat, nikt nie domaga się likwidacji ruchu pojazdów. Dodajmy: we Włoszech 98 proc. (!) zmarłych to ludzie powyżej 68 lat, z reguły chorowici, którzy w ciągu najbliższych miesięcy czy lat i tak by zmarli – podczas gdy kierowcy to ludzie w pełni wieku i sił, często bardzo młodzi.

Te zjawiska są nieporównywalne… Ale w ogóle są marginalne: na grypę często umiera więcej ludzi i nie robi się z tego powodu kwarantann. W 1969 r. na grypę azjatycką zmarło 25 tys. – a ludzie normalnie pracowali, bo nie było opozycji, która demagogicznym wrzaskiem zmuszałaby rząd do „działania dla dobra ludzi”.

Ludzie robią pieniądze, pisząc ekspertyzy o katastroficznych dla gospodarki skutkach tej epidemii. Zaraz: jakiej epidemii? W 90 proc. gmin nie umarł ani jeden człowiek! „Epidemia” to jest wtedy, gdy w każdej gminie umiera co najmniej setka ludzi. Zwracam uwagę, że dziennie z różnych powodów umiera w Polsce 1200 osób – a od początku tej „epidemii” na CoV-19 zmarło niecałe 600.

ZYSKI DLA GOSPODARKI

To nie epidemia; to margines. Ja będę pisał o korzyściach tej „epidemii” dla gospodarki. Straty uważam za marginalne: wielkie piece pracują i pracować będą, produkcja samochodów i innych dóbr nie zmaleje – więc w czym problem? W tym, że wskaźniki ekonomiczne przez „dobro gospodarki” rozumieją „dobro producentów” (kapitalistów i ich pracowników); w dodatku: dobro opodatkowane. Jeśli więc zamknie się (bo rząd przestanie go subsydiować) zakład tak źle zorganizowany, że pracownik robił w nim jedną półeczkę dziennie, a ten pracownik w domu zrobi dwie półeczki – to według wskaźnika produkcja spadła, choć w rzeczywistości wzrosła.

Jeśli więc 10 mln Polaków zamiast wyjechać na wczasy (zwłaszcza zagraniczne) i wydać na to po 5 tys. zł na głowę zostanie w domu i za 4500 zł kupi akcje, to wspomoże krajowych producentów żywności i wspomoże gospodarkę gigantyczną sumą 45 mld zł! A to znacznie więcej, niż wynosi „pomoc rządu dla przemysłu krajowego”.

Wystarczy zresztą, by złożyli te pieniądze w banku z mocnym postanowieniem, że skoro przepadła wycieczka, to niech za rok zobaczą, że coś z tego mają. Banki natychmiast obniżą procent, na jaki pożyczają pieniądze. Rzecz w tym, że gdy PiS daje 500+, to twierdzi, że gospodarka wzrosła – bo wzrosła konsumpcja. Niestety: jednocześnie spadają inwestycje, co oznacza na dłuższą metę stratę.

Jeśli 10 mln Polaków nie wyjedzie na wycieczkę za 5 tys. zł, to straci kilkadziesiąt biur podróży (strata pomijalna) i parędziesiąt tysięcy hotelarzy (na ogół zagranicznych). Jednak na jednego pracownika hotelu przypada paru klientów, więc zysk jest większy niż strata. Generalnie: jeśli rudę żelaza zamieniamy na stal, to gospodarka zyskuje (pod warunkiem, że ta stal jest potrzebna!). Jeśli stal zamieniamy na samochody – to gospodarka zyskuje (pod warunkiem, że je sprzedamy).

UNIKNIĘTE STRATY W USŁUGACH

Inaczej jest w sektorze usług. Wyobraźmy sobie Super-Labirynt, w którym działają różne ruchome przeszkody. Przejście go zajmuje 2 godz. i trzeba za tę przyjemność zapłacić 200 zł. Obsługuje go Strażniczka. Ładna. Na dwie godziny przed zamknięciem Labiryntu przychodzi Klient. Po chwili namysłu proponuje Strażniczce spędzenie z nim tych dwóch godzin prywatnie. Strażniczka się waha – ale Klient przystojny, a chyba już nikt nie przyjdzie. Przyjmuje propozycję. Klient tytułem utraconych zysków wręcza jej potem te 200 zł.

W tej sytuacji oboje są zadowoleni, czyli mamy zysk. Ale gospodarka od tego ani drgnie; jest wszystko jedno, czy tę dwustuzłotówkę ma Klient, czy Strażniczka. Gdyby natomiast klient przeszedł Labirynt, to w świetle reżymowej doktryny gospodarka odnotowałaby zysk, bo państwo pobrałoby od tych 200 zł – 40 zł podatku. W rzeczywistości jednak dla gospodarki jest to strata: pieniądz w ręku prywatnym jest o 40 proc. bardziej wydajny niż w łapie państwa, czyli strata wynosi 16 zł – a oprócz tego zużyły się nieco ruchome przeszkody w Super Labiryncie.

Zatem to, że spadną obroty np. Sal Zabaw dla dzieci nie oznacza żadnej straty gospodarczej. Polacy będą też mniej podróżować – więc zaoszczędzimy na benzynie. W dodatku, jeśli dwukrotnie spadnie ruch drogowy, to spadnie też liczba śmiertelnych wypadków. Kto wie, czy ta różnica nie będzie większa niż liczba ofiar koronawirusa…

KORZYŚCI Z ZAMKNIĘCIA SZKÓŁ

A do tego dochodzą zyski z zamknięcia szkół. Dzięki temu rodzice i dziadkowie pojmą wreszcie, że nauczanie domowe może być lepsze od szkolnego i jeśli ktoś ma zdolności pedagogiczne, to może sam uczyć dzieci. Czytam w sieci: „Edukacja on-line oparta na podstawie programowej MEN alternatywą na czas zamknięcia szkół”. Ale dlaczego tylko ta oparta na podstawie programowej MEN?! Jest to okazja, by część dzieci nauczyła się czegoś innego. Po przejściu odmiennej edukacji miałyby o czym spierać się z pozostałymi dziećmi.

Podczas „rewolucji kulturalnej” uczniowie w Chinach przez dwa lata nie chodzili do szkół. Moim zdaniem było to raczej korzystne – co zresztą widać po rozwoju Chin. Przez dwa lata młodzi ludzie nie byli indoktrynowani, że komunizm jest czymś dobrym – i dzięki temu śp. Xiao-Píng Dengowi łatwiej było dokonać kontrrewolucji. Jeśli część dzieci przez dwa miesiące nie będzie poddawana indoktrynacji, że eurosocjalizm jest dobry – to jest to czysty zysk. A polski, matematykę, geografię i historię dzieci mogą poznawać w domu!

DOBRA POLITYCZNA PRZERWA

I wreszcie najważniejsze: gdy Kongres nie obraduje, giełda w USA idzie w górę; gdy trwa jego sesja – giełda spada (bo nie wiadomo, co ci idioci dziś wymyślą). Jeśli więc Sejm ogłosi, że nie zbierze się przez trzy miesiące – będzie to ogromna ulga dla gospodarki. Bo dla polskiego przedsiębiorstwa głównym zagrożeniem nie jest koronawirus, którego ofiarami są w 98 proc. ludzie po 68. roku życia – tylko pomysły polskiego parlamentu. A jest spora szansa, że Sejm to ogłosi. Po wyborach nie będzie już PiS-owi potrzebny… Tak więc proszę się nie zdziwić, jeśli za rok okaże się, że z tej Strasznej Epidemii wyszliśmy jeszcze z zyskiem!

A jeśli nie wyjdziemy – to winny będzie nie koronawirus. Winny będzie tylko nasz własny strach i głupota. Przyczyną strat jest histeria wzniecona przez dziennikarzy lubiących ociekające krwią tytuły – i polityków, którzy pieką na tym własne pieczenie. I „rząd” nie powinien dziś „wspomagać przemysłu”; „rząd” powinien zapłacić odszkodowanie za straty, jakie spowodował swoimi wydawanymi od czterech miesięcy ustawami.

Na nieszczęście te projekty ustaw uchwalał potem Senat i Sejm…

294 thoughts on “JKM: Proszę się nie zdziwić, jeśli za rok się okaże, że z tej Strasznej Epidemii wyszliśmy z zyskiem.

 1. “A polski, matematykę, geografię i historię dzieci mogą poznawać w domu!”
  Matematyki, fizyki, chemii, biologii, technik psychomanipulacji używanych przez neomarksistów w szkole, w kinie, na uczelni i w mediach – tego bym głównie uczył w domu.

 2. Niestety, Pan Janusz ma pojęcie o ekonomii rodem z PRL. To wtedy do dochodu narodowego nie liczyło się usług a tylko produkcję dóbr materialnych. (“Wielkie piece pracują i pracować będą, produkcja samochodów i innych dóbr nie zmaleje”). W ekonomii wolnorynkowej do dochodu narodowego wlicza się wszystko co zaspokaja potrzeby ludzi a więc także przejście owego labiryntu, pobyt w hotelu, wyjazd na wycieczkę czy pójście do kina. I słusznie, bo skoro ktoś podjął sam decyzję, że woli wydać pieniądze na wycieczkę zagraniczną (usługa) a nie na nowy smartfon (produkcja), to widocznie takie są jego preferencje. I związku z tym te straty gospodarcze o których czytamy wynikają właśnie z tego, że ludzie w czasie lockdownu nie chodzili do kin, labiryntów i nie mieszkali w hotelach a nie, że czegoś nie wyprodukowali, bo akurat straty w produkcji dóbr materialnych najłatwiej nadrobić a kto nie poszedł w marcu do fryzjera, to już tego nie nadrobi, bo nie zacznie przecież raptem chodzić tam częściej w czerwcu.

 3. Proszę się nie zdziwić, jak za rok się okaże, że JKM znowu nie miał racji, a wszystkie kuce będą udawały, że nigdy nie mówił tego, co właśnie mówi.

  PS. Co z III Wojną Światową? 5 lat temu mówił Pan, że będzie “jak amen w pacierzu” jeśli wybory wygra Duda lub Komorowski.

  1. Bo teraz są przecież już nowe qce, tych z przed 5 lat już nie ma, to znaczy są, ale nie są już qcami. Dlatego Janusz może sobie przepowiadać dowolne rzeczy. To, że “zbankrutuje ZUS” oraz, że “wygra następne wybory, bo popiera go młodzież” przepowiada już od 30 lat i to się od 30 lat nie sprawdza, ale nikt się tym nie przejmuje.

  2. Niestety tacy sinceritas nie rozumieją JKM… Pan Janusz przelicza się w swoich marzeniach. Od 30 wierzy, że wyzwoli rodaków od ogłupiania i że zaczniemy myśleć, a przede wszystkim żyć samodzielnie i normalnie. Dziekuję mu, że nadal w to wierzy i do tego dąży. Bo jest nas coraz więcej.

   1. Otóż, Panie Przemysławie, nie ma Pan, oczywiście tylko moim zdaniem, racji w jednej kwestii, a mianowicie w tej, że tacy jak sinceritas nie rozumieją JKM. Rozumieją, i właśnie dlatego tak pasożytują na stronie JKM. Bo to samemu nie trzeba łożyć na serwer, oprogramowanie, silić się na przedstawianie swoich poglądów, wystarczy tylko krytykować. Co by JKM nie napisał – zawsze otwiera się pole do krytyki. I ludzie to czytają, chociaż gdyby sinceritas prowadził własną stronę, to pies z kulawą nogą by na nią nie spojrzał, o czytaniu nie mówiąc. Pasożytnictwo w czystej postaci.

    1. Krzysztoffie – gdybym, zamiast pracować, utrzymywał się z politykowania, tak jak JKM, to wtedy założył bym własną stronę i na niej publikował swoje teksty i z tego żył. Nie robię tego, mam normalną pracę na rynku, a komentuję w wolnym czasie i za darmo, czyli dla idei. Możesz się ze mną nie zgadzać, ale nie możesz nazwać tego pasożytnictwem, gdyż nie czerpię z tego żadnych korzyści materialnych (pasożyt z definicji pasożytuje na żywicielu, ja utrzymuję się niezależnie). Warto również zauważyć, że każdym wpisem wspieram pana Janusza, gdyż dzięki zwiększaniu oryginalnej treści na jego stronie, jest ona lepiej pozycjonowana w wyszukiwarkach internetowych, dzięki temu wchodzi tu więcej ludzi, którym wyświetlają się reklamy, a około promila odwiedzających zakupi dodatkowo stylowy kubek lub skarpety.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.