fbpx

Rozwiązanie Zagadki

Bardzo dziękuję. Jestem bardzo przyjemnie zaskoczony liczbą poprawnych rozwiązań. Już po godzinie były pierwsze. Przekonany byłem, że będę musiał w piątek o 21.00 dawać niektórym dodatkowe wskazówki.
Jest to bowiem podstępnie zmieniona wersja starego, znacznie prostszego (ale też trudnego!) zadania, w którym Pitigrilli wróciwszy do namiotu widzi niedźwiedzia – a pytanie brzmi: „Jakiego koloru był niedźwiedź?”. Rozwiązanie opiera się o to, że namiot był na Biegunie Północnym – a tam wschód słońca jest raz w roku: w dniu równonocy. Równonoc w 2007 roku (rok przed dniem, gdy śp.Mahomet Mubarak odwiedził Polskę) wypada 21 marca…
…i tu niespodzianka dla tych, co pokonali te trudności: tego dnia nikt na literę „W” nie ma imienin!
To nie jest pomyłka. Jest inne rozwiązanie. A „podpowiedź” o literze „W” nie była ułatwieniem, lecz ukrytą dodatkową wskazówką.
(Część z Państwa wykazała się tu inwencją, poszukała w kalendarzach włoskich, w jednym z nich znalazła Guglielmo, czyli Wilhelma; niestety, uwzględniam domyślnie tylko polski kalendarz, bo gdybym miał brać pod uwagę amharskie, babilońskie, celtyckie.. …zuluskie…)
Tak więc: jest inne miejsce – a właściwie: nieskończona ilość miejsc – o tej samej właściwości. Mieszczą się w odległości 5+5/2π od Bieguna Południowego. Idziemy 5 mil na południe, potem robimy kółko w’okół bieguna i wracamy po własnych śladach.
(a można być jeszcze bliżej bieguna i robić 2, 3….. kręgi!)
Na półkuli południowej równonoc AD MMVII wypadła 23 września, a tego dnia jedynym solenizantem na „W” jest „Wiercisław”.
Przyszło w sumie ponad tysiąc odpowiedzi, z tego 223 poprawne. W dodatku część wpadła do SPAMU, co zobaczyłem dopiero dzisiaj.
Pierwszymi, którzy przysłali poprawne, są:
p.Marcin Żukowski
pani Kaja eN
p.Wojciech Czechowicz.
Konkurencja była zażarta, o miejscu decydowały czasem dziesiąte części sekundy! Naprawdę!!
Zdobywców nagród proszę o wysłanie raz jeszcze maila z danymi – najlepiej telefon…

Oficjalny sklep Janusza Korwin-Mikkego

5
Dodaj komentarz

avatar
4 Tematy komentarzy
1 Odpowiedzi w wątku
1 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najgorętszy wątek
5 Autorzy komentarzy
LucasOttoBartekLjarkowaldek Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Otto
Gość
Otto

Rozwiązania NIE MA: otóż dotarwszy na południowy biegun, traktowany jako punkt (z dowolnej odległości, niechby i 5 mil) NIE MA MOŻLIWOŚCI, aby udać się zeń w kierunku innym, niż północ. Nie można iść na zachód, czy wschód (o południu nie wspomnę); można co prawda obracać się zgodnie lub przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, niemniej jednak takie kręcenie się wokół własnej osi na gruncie semantyki nie może być traktowane jako chodzenie, i nie jest też możliwe określenie, ile takowych obrotów to 5 mil. Tym razem Szanowny Pan przedobrzył

Lucas
Gość
Lucas

Kolega nie zrozumiał. Podmiot zagadki nie dotarł do samego bieguna, ale do punktu, z którego okrąża się ten biegun po okręgu o obwodzie 5 km.

BartekL
Gość
BartekL

Założenie, iż znajdował się na biegunie północnym jest również może prowadzić do uprawnionej odpowiedzi. Jeżeli odpowiednio szybko maszerował na zachód przekroczył linie zmiany daty i znalazł się w dniu imienin Wolframa – 20 marca.

jarko
Użytkownik
jarko

Pan Pitigrilli oszukał damy: opowieść miała być o jednym dniu, nie o jego pierwszych kilkunastu godzinach…

waldek
Gość
waldek

niestety blednie pan przyjal, ze rownonoc jest rownoznaczna ze wschodem slonca. wschod slonca to moment pojawienia sie pierwszego promyka slonca gdy tuz nad horyzontem pojawi sie gorna czesc slonca, kolejna sprawa to zalamanie swiatla w atmosferze. gdy widzimy pierwszy promien slonca, tak naprawde slonce jest jeszcze pod horyzontem. w zagadce byla mowa o wschodzie slonca, wg pana ten moment zdarzyl sie 23 wrzesnia, a w rzeczywistosci nasz podroznik zobaczyl wschod slonca 21 wrzesnia 2007r o godzinie 18.41 . czasu nowozelandzkiego, bo taki jest tam uzywany https://www.timeanddate.com/sun/antarctica/south-pole?month=9&year=2007 program stellarium rowniez wskazuje ten sam czas co w timeanddate.com . panie Januszu ,… Czytaj więcej »