fbpx

“Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki.”

Benjamin Franklin, autor zdania z tytułu artykułu.

To nie jest tak, że partia KORWiN chce zlikwidować wszystkie podatki; pieniądze na wojsko (sporo!!) muszą być, na policję też muszą być, na pensję prezydenta i inne drobiazgi też muszą się znaleźć. Jednak podatki muszą iść tylko na powyższe (ew. inne) CELE WSPÓLNE („podatek fiskalny”). Nie wolno zabrać pieniędzy Kowalskiemu, by dać je Wiśniewskiemu („podatek redystrybucyjny”); nie wolno nałożyć podatku na samochody, by dofinansować koleje (lub odwrotnie; „podatek stymulujący”).
Podatki przy tym muszą być niskie i proste (pogłówne, od nieruchomości) – i nie przeszkadzać w pracy (podatki dochodowe, przychodowe, obrotowe itp. – a także od kupna-sprzedaży). Takie podatki to grzywna za dobrą pracę lub za zawarcie korzystnej transakcji!!
Co ciekawe: gdy władza pobierała pogłówne i od nieruchomości – to dbała, by mieć licznych i i majętnych poddanych; zależało jej, by każdy miał jakiś dom. Gdy zaczęła pobierać podatki dochodowe, zaczęła dbać tylko o ludzi płacących te podatki, czyli o zamożnych. Socjaliści nie zdają sobie sprawy, co narobili wprowadzając te podatki!
W okresie przejściowym dopuszczamy konsumpcyjne (VAT) i emisyjny. Powtarzam: pod warunkiem, że są NISKIE. Wysoki kataster (powyżej 2‰ – promille, nie 2%!!!) to ruina, wysoki emisyjny to niszcząca inflacja!
0 0 votes
Article Rating
Oficjalny sklep Janusza Korwin-Mikkego
Subskrybuj
Powiadom o
guest
12 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
sariusz
sariusz
4 miesięcy temu

Dla tych, którzy szukają inspiracji na wschodzie. Ciekawy tekst o Nowej Zelandii. O tym jak można zastąpić demokratyczny socjalizm demokratycznym kapitalizmem i jak zrobić to bez wymachiwania maczetą. https://mises.pl/blog/2021/07/14/reed-dobrobyt-nowej-zelandii-zaczal-sie-od-odrzucenia-demokratycznego-socjalizmu/

Przemek
Przemek
4 miesięcy temu
Reply to  sariusz

Tekst faktycznie ciekawy. Sęk w tym, że tam wszystko zaczęło się sypać, stąd nie trzeba było machać maczetą. Tutaj nie przekonasz ludzi, że jest źle.

sinceritas
sinceritas
4 miesięcy temu

Na świecie są trzy rzeczy pewne: śmierć, podatki i wyborcza porażka JKM.

przeczytajcie trolle
przeczytajcie trolle
4 miesięcy temu

Ciekawy podział się tutaj utworzył: w większości konkretni ludzie czytają artykuły a nie czytają komentarzy, a trolle się produkują w próżnię, to mi się podoba że w końcu przestano tracić czas na pisanie z nimi : ) Tak trzymać : )

sariusz
sariusz
4 miesięcy temu

W pełni popieram. Tyle, że przypominam Panu, panie Januszu, że to Pan jest posłem. Poseł może składać projekty różnych ustaw, w tym podatkowych, nie musi tego robić pisząc bloga. Po za tym przypominam, że redystrybucja to nie tylko podatki. Jej druga strona medalu to ustawy dotyczące socjału, które trzeba zlikwidować razem z podatkami. W programie wyborczym Końfederacji (to z ramienia tej partii jest Pan posłem) jest dużo o likwidacji podatków a nic o zmniejszeniu wydatków. Tak to się nie da. Zwrócę także uwagę, że powyższy program można realizować bez występowania z Unii Europejskiej. Unia wymaga tylko, żeby był VAT, a… Czytaj więcej »

Marcins
Marcins
4 miesięcy temu
Reply to  sariusz

Pojedynczy poseł nie może złożyć projektu ustawy, trzeba przynajmniej piętnastu no ale skąd ty możesz o tym wiedzieć.

sariusz
sariusz
4 miesięcy temu
Reply to  Marcins

No to jak Pan Janusz jest taki jeden jedyny, to po co siedzi w tym Sejmie, jak nic nie może?

Hans Asperger
Hans Asperger
4 miesięcy temu
Reply to  sariusz

Przypominam, że najbardziej wolnorynkowym państwem UE jest Irlandia, która w rankingu Index of Economic Freedom zajmuje zaszczytne, 5-te miejsce na świecie, z wynikiem 81,4!! Aby tego dokonać, Irlandia wcale nie musiała występować z UE. Ba, mogłaby spokojnie dociągnąć do wartości 85,0 i zająć 2-gie miejsce na świecie i Unia nic by do tego nie miała.

Krzysztoff
Krzysztoff
4 miesięcy temu
Reply to  Hans Asperger

Zapewne jest tak, jak piszesz. Ale masło francuskie jest lepsze od masła irlandzkiego i ma dłuższy termin przydatności do spożycia, pomimo tego, że we Francji jest więcej socjalizmu.

Vvvvvv
Vvvvvv
4 miesięcy temu
Reply to  Hans Asperger

Czlowieku, czy ty masz pojecie jak wysokie podatki placa Irlandczycy?? Polowe pensji placa rzadowi !

Kris
Kris
4 miesięcy temu
Reply to  Hans Asperger

Mieszkam w Irlandii i wcale nie jest kolorowo dla maluczkich. To panstwo zyje zasada, ze zeby polowa ludnosci mogla lezec brzuchem do gory to reszta placi 50% podatku powyzej 40k (jesli masz zone, jak kawaler to 30k). Ostatnio premier tego raju stwierdzil, ze 100k w Irlandii to ledwo starcza na przezycie (jest gejem i ma “meza”). Oczywiscie jesli masz ogromna firme typu “multinational” czyli wszystkie wielkie koncerny jak Google, Pfizer etc. to nie placisz nic podatku. Chcesz wynajac komus chate? Nie ma problemu, jak przestanie placic to tylko 2 lata w sadzie i masz swoja wlasnosc ponownie. Oczywiscie nie ma… Czytaj więcej »

sariusz
sariusz
4 miesięcy temu
Reply to  Kris

I po co, nieszczęśniku, tam wyjechałeś i tam mieszkasz? Nie lepiej było wyjechać gdzieś, gdzie są niskie podatki? Na Białoruś, do Rosji albo choćby na Kubę? Porwali cię ci Irlandczycy i trzymają siłą?