fbpx

MĄDROŚĆ SZCZURÓW

Szczury

Przed tygodniem chwaliłem Polaków, że jako naród zachowali się (i zachowują) nad wyraz rozsądnie. Ten „rozsądek” jest jednak zaprogramowany i w ludziach, i w innych gatunkach.

Pół wieku temu zrobiono ciekawe doświadczenie na szczurach. Wpuszczano je do czegoś na kształt litery „T”: biegły korytarzem i mogły skręcić w lewo – albo w prawo. I dostawały smakołyk, jeśli dobrze wybrały. Z tym, że nagroda była umieszczana w 3/4 w prawym ramieniu – a w 1/4 w lewym. Po jakimś czasie cała gromadka stu szczurów dopasowała się do sytuacji: 3/4 biegało do prawego – a 1/4 do lewego ramienia!

Zaraz-zaraz!! Ale przecież to wcale nie jest optymalne zachowanie!! Szczury najlepiej by zrobiły, biegając stale do prawego ramienia!! To prawda: tak byłoby, gdyby wiedzieć na pewno, że żarcie jest w 3/4 wypadków z prawej strony. Ale – kto to wie? Może ludzie jutro zaczną kłaść te smakołyki inaczej? Szczury biegały według optymalnej strategii bezpiecznej.

Uczeni się tym zadowolili: opisali zjawisko, wstawili wyniki na półkę. Ale po dziesięciu latach ktoś postanowił je sprawdzić – i powtórzył eksperyment. Tylko tym razem szczury ponumerował. I oto okazało się, że to nie było tak, że szczur wahał się – i w 3/4 przypadków decydował: „Biegnę na prawo!”. Nie: połowa szczurów zawsze biegała do prawego ramienia – a połowa biegała raz tu – raz tam, po połowie!!!

Czyli połowa szczurów rozgryzła problem i biegała optymalnie, otrzymując smakołyki w 3/4 przypadków – a połowa była uparta, nie przyjmowała rzeczywistości do wiadomości – i miała żarcie tylko raz na dwa razy. Jednak w prawdziwym życiu, gdzie nie ma eksperymentatora dającego jedzenie według sztucznej reguły, potrzebne są i jedne, i drugie szczury. I to samo ze społecznością ludzką: potrzebni są i „myśliciele” szybko znajdujący rozwiązanie problemów – i „uparciuchy” twierdzące: „Ja jestem za głupi, mnie nie oszukacie: na wszelki wypadek biegam i tu, i tu, bo przynajmniej z głodu nie zginę!”.

To samo dotyczy problemu szczepionek. Wydaje się, że większą szansę przeżycia ma ten, co się szczepi. Ale przecież nie wiemy, jak ta szczepionka naprawdę działa! Więc optymalnie jest, jeśli połowa się nie zaszczepi. Kto wie, jak to jest naprawdę? Przecież jeszcze nie urodziły się dzieci tych, co się zaszczepili. Nikt nie zbadał skutków szczepionki po 25 latach – ani nawet po dziesięciu. Więc i tu, i tu jest ryzyko. I połowa chce ryzykować w jedną stronę – a połowa w drugą stronę! I jedni patrzą na drugich jak na wariatów.

Tymczasem w sumie wszyscy zachowują się nad wyraz rozsądnie! Podobną sytuację opisywał bodaj śp. Józef Mackiewicz. Podczas okupacji na moście na Bugu mijały się dwa pociągi: jeden wiózł Żydów z ZSRS do III Rzeszy – a drugi: odwrotnie. I jedni i drudzy patrzyli na siebie i stukali się w głowy!!

Dziś wiemy, że większe szanse mieli w Sowietach – ale: kto mógł wiedzieć? Jutro Stalin mógł zechcieć Żydów tępić – a Hitler wpaść na pomysł, że Żydzi mogą pomóc mu zbudować bombę atomową – na przykład. Nigdy nie wiadomo. Zwłaszcza z ludźmi mającymi za dużo władzy. Np. były szef firmy Pfizer ostrzega przed szczepionkami!!

Ja CoV-19 przechorowałem – nie szczepiłem się, bo traktuję te ostrzeżenia poważnie. I bardzo poważnie ostrzegam przed szczepionkami typu mRNA, oddziałującymi na nasze RNA. Ale: niech każdy decyduje za siebie! 

– Janusz Korwin-Mikke

Oficjalny sklep Janusza Korwin-Mikkego

14
Dodaj komentarz

avatar
7 Tematy komentarzy
7 Odpowiedzi w wątku
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najgorętszy wątek
10 Autorzy komentarzy
JaneSlawekKarol WąsatyFatBantha (pilaster)jarko Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jane
Gość
Jane

Wow, ten post wywołał tak wiele reakcji. Widzę, że nie wszyscy chcą dyskutować na ten temat w spokoju. Poprawne by było zastosowanie się do zasad cyfrowej etykiety. Myślę, że to może się tu przydać https://business-asset.com/pol/wiki-blog/rozny/7-zasad-netykiety-lub-etykiety-internetowej-613.html .

FatBantha (pilaster)
Gość
FatBantha (pilaster)

Globalne ocieplenie to jedna, wielka ściema.

https://www.youtube.com/watch?v=J3OfXUYNyVs

sariusz
Gość
sariusz

Panie Januszu! Pan zna się na wszystkim. Na klimacie, medycynie, nowoczesnych samolotach myśliwskich, że o wygrywaniu wyborów nie wspomnę. Niejednokrotnie ze znawstwem wypowiadał się pan również o footballu. Mam w związku z tym prośbę. Mógłby pan w trybie pilnym objąć posadę trenera reprezentacji Polski? Chociaż do końca EURO. Nic Pan nie ryzykuje, bo gorzej być już nie może.

asad
Gość
asad

z gowna bata nie okręcisz – tak jak z naszymi kopaczami tak i z glupkowatymi wyborcami co maja zakodowane pis, po i nic ponad to

sinceritas
Gość
sinceritas

A co powiedzieć o kucach głosujących na typa, który przegrywa od 30-tu lat?

Kuc, który mówi
Gość
Kuc, który mówi

Pan Korwin by zarządził grę wyłącznie prawym skrzydłem

sinceritas
Gość
sinceritas

Szczepionka nie “oddziałuje na RNA”, proszę zmienić źródła informacji, bo ma pan nędzne 😐

sariusz
Gość
sariusz

Ktoś mi jest w stanie racjonalnie wytłumaczyć, dlaczego taką wściekłość negacjonistów covidu oraz antyszczepionkowców (te dwie grupy się zresztą prawie dokładnie pokrywają) powoduje to, że inni się szczepią? Przecież szczepienia na covid nie są obowiązkowe (zgodnie zresztą z postulatami antyszczepionkowców). Jeśli uważają, że to jest niebezpieczne, bo szczepionki są za mało przetestowane, to powinni być nawet zadowoleni, że znajdują się tacy frajerzy, którzy przetestują te szczepionki, choćby na potrzeby następnych pokoleń. Z kolei negacjoniści covidu powinni być zadowoleni, że dzięki temu, że ludzie są zaszczepiani znoszone są te wszystkie (ich zdaniem od początku niepotrzebne) restrykcje. Przecież wierzą ani, że ten… Czytaj więcej »

jarko
Użytkownik
jarko

Wściekłość to można zauważyć jedynie w działalności rządu i prokowidowych nadgorliwców względem nie chcących się “szczepić”. Mamy więc zapowiedzi kar fiansowych (prof. Gut), wykluczenia społecznego (zakaz uczestnictwa w koncertach, wejścia do restauracji, skorzystania z hotelu, przelotów samolotem, nieprzyjęcia dzieci nieszczepionych do szkoły, zakaz uczestnictwa w zbiorowych zajęciach dla studentów), pomysły ograniczania prawa do swobodnego przemieszczana się (zakaz opuszczania województwa, godzina policyjna), szykanowania w służbach mundurowych osób nieszczepionych (zablokowana kariery, uczestnictwa w wyjazdach), specjalnego oznaczania nieszczepionych za pomocą różnych opasek, czy też możliwości podjęcia leczenia szpitalnego przy zachorowaniu na kowid pomimo latami opłacanych składek. Wisienką na torcie jest odmowa stosowania np.… Czytaj więcej »

jarko
Użytkownik
jarko

Bardzo fajny tekst, Panie Januszu. Ale z “kowidem” jest inaczej: jako zagrożenie biologiczne dla społeczeństwa po prostu nie istnieje. Śmiertelność na poziomie 0,2%, czyli standardowej grypy, typowa sezonowość, do tego średni wiek umierającego zbliżony do 80 lat, czyli do średniej długości życia w Polsce. Wreszcie – istnieje skuteczne LECZENIE tanimi i doskonale znanymi od lat środkami (na dziś mamy już: amantadynę, iwermektynę, hydroksychlorochinę, budesonid, a dla stanów krytycznych tlenek chloru). Cały wic polegał na zablokowaniu dostępu do informacji o tych środkach, aby w sytuacji fikcyjnego braku remedium przepchnąć w trybie emergency rejestrację “jedynie skutecznej metody walki z kowidem”: eksperymentalnej terapii… Czytaj więcej »

sinceritas
Gość
sinceritas

Ty zawsze masz taki meltdown pod tematem szczepionek, że pozazdrościć pasji.

Janusz
Gość
Janusz

Chłopie, jesteś mądry człowiek, a o RNA nic nie wiesz? cząsteczki RNA żyją sekundy, jak szczepionka może na nie oddziaływać…

Karol Wąsaty
Gość
Karol Wąsaty

Acha, czyli szczepionka nie działa, bo nie zdąży.

Slawek
Gość
Slawek

Duże uproszczenie. mRNA (mitochondrialne), jest trwały. I właśnie to wykorzystuje szczepionka. Podawany jest fragment mRNA kodujący białko kolca wirusa CoV, organizm sam produkuje to białko i następuje reakcja układu immunologicznego – uczulenie na białko wirusa. W dużym uproszczeniu mechanizm jest taki sam, jak przy chorobach autoimmunologicznych. mRNA jest dziedziczony (wyłącznie po matce) i jest stałe obecny w organizmie, odpowiada za niektóre cechy fizjologii i metabolizmu. Trwała modyfikacja tego kodu genetycznego brzmi naprawdę niepokojąco. Jak dotąd wszelkie eksperymenty na zwierzętach z modyfikacjami genów, dawały nieprzewidziane wyniki. Zależności między fragmentami kodu genetycznego nadal są zagadką. Zmieniając gen odpowiedzialny za długość ogona u… Czytaj więcej »