fbpx

Gdy Zabraknie Oleju

2-VIII ćwierknąłem sobie ( https://twitter.com/JkmMikke/status/1422112377709944833 ) coś banalnego – o tym, że nie należy wierzyć osobom zainteresowanym. Kto ma interes w sprzedaniu nam domu będzie wmawiał w nas niestworzone jego zalety. Chodziło mi tak naprawdę o to, że politycy biorący łapówki za szczepionki nie są wiarygodni, gdy wmawiają nam, że idzie Czwarta Fala i trzeba wziąć Trzecią Dawkę…
Ubrałem to w ładną metaforę:
„Jeśli trzech mechaników mówi, że oleju zmienić nie trzeba, a pięćdziesięciu (pobierających za wlanie go 100 zł…) twierdzi, że koniecznie muszę to zrobić – to tylko kompletny szur wierzy tym drugim «bo ich jest więcej» .
Jasne?
Aha: a w nauce większość bardzo rzadko ma rację…”
Po czym 5-VIII ze zdumieniem przeczytałem w AUTO-Świat:
Pod tytułem: „Janusz Korwin-Mikke: kto wymienia olej, ten «szur»!”
p.Maciej Brzeziński pisze – całkiem serio (!!!!):
„O ile kiedyś producenci samochodów częściej krytykowani byli za zbyt niskie interwały międzyprzeglądowe i nakazy zbyt częstej wymiany oleju, to obecnie większość mechaników, także w autoryzowanych serwisach, po cichu albo wręcz otwarcie radzi: ignorujcie zalecenia producentów, wymieniajcie olej na zdrowy rozum, czyli częściej niż każą. Ale pojawiają się także zupełnie odmienne opinie, np. Janusz Korwin-Mikke całkiem odradza wymianę oleju w samochodzie…
Janusz Korwin-Mikke podzielił się na Twitterze swoimi spostrzeżeniami na temat wymiany oleju w samochodach – jego zdaniem jest ona zbędna, a proponują tę usługę naciągacze.
Obecnie niektórzy producenci aut wydłużają interwały serwisowe do kilkudziesięciu tys. km
Wielu mechaników zaleca wymianę oleju co 10-15 tys. km niezależnie od zaleceń producentów aut
Jeśli ktoś miał wątpliwości, czy warto wymieniać olej w aucie, a ceni i szanuje poglądy Janusza Korwina-Mikkego, to być może właśnie wątpliwości te zostały rozwiane. Polityk ten (dla porządku przypomnijmy, że Janusz Korwin-Mikke umie i lubi jeździć samochodem, choć kilka miesięcy temu po spowodowaniu stłuczki nie potrafił wylegitymować się ważnym prawem jazdy), wygłosił opinię na temat zmiany oleju na swoim profilu na Twitterze.
(tu uczciwie zacytowany mój ćwierk)
A zatem, zdaniem Janusza Korwina-Mikkego, ten, kto każe wymieniać olej, to naciągacz, a ten, kto naciągaczowi wierzy, to «szur»!
I dalej: „Olejowi «negacjoniści» – jest ich więcej! Janusz Korwin-Mikke nie jest pierwszą osobą publiczną, która podważa sens wymiany oleju w silnikach aut”.
– i dalej cztery razy tyle tekstu przekonującego ludzi, że olej w silniku jest rzeczą dobrą!!!!
W pierwszej chwili myślałem, że facet doskonale zrozumiał tekst – i z powodów politycznych robi ze mnie wariata. Po bliższym się przyjrzeniu doszedłem do wniosku, że gościu naprawdę sądził, że ja odradzam nalewanie oleju w terminie fabrycznym. A przeciąż tam nic – NIC – na temat terminów nie ma!!! Mogłem radzić się tych mechaników po przejechaniu 1000 czy nawet 100 kilometrów – i też zainteresowani wlewaniem doradzaliby mi jego zmianę.
I co zrobić z takim facetem? Jak napiszę Mu: „Powinien Pan mieć więcej oleju w głowie”, to kupi lejek, oliwiarkę, najdroższy olej samochodowy i wiertarkę…
Postanowiłem ten tekst zakończyć: „Będę się bał pisać: «Kto ma pszczoły, ten ma miód» – bo mogę dostać groźne pismo ze Związku Pszczelarzy, że jestem idiotą nie wiedzącym, że trwa pomór pszczół, a w ogóle ciężka sytuacja pszczelarstwa to nie powód, by się z tego nagrywać”.
Po czym zajrzałem do komentarzy; były trzy:
{Szeregowy Równoległy @Szeregowy_R}
„Jeśli powszechną praktyką jest wymiana oleju co x km, to tylko idiota tego oleju nie wymienia. A gdy później samochód idioty staje na środku A2, przez co w wielokilometrowym korku stoją za nim inni, to ci inni mogą mieć pretensje”. [Olej wymienia się zgodnie z instrukcją producenta – JKM]
{Bartosz @bartosznr9}
„Czyli Pan prezes katuje swój samochód. Tych 3 wmawia Panu by Pan nie wymieniał oleju by później przyprowadził Pan samochód z silnikiem do remontu, który będzie kosztował 5 tyś – 25 tyś zł zależnie od uszkudzeń i samochodu. Anegdota zupełnie nie trafiona”. [Nie: napisałem wyraźnie, że tych 50 było zainteresowanych, a tych trzech nie – JKM]
{Art2 Dee2 @art2_dee2}
„janusz, olej należy zmieniać tak samo jak należy podcierać dupsko. A tych 50 mechaników twierdzi, że należy to zrobić u nich, bo żyją z wymiany oleju … A tak w zupełnym gratisie podpowiem ci, że można olej zmienić samemu … Żadna mecyja … I 100 pln zostaje w kielni … 🙃” [Tak – zawsze wymieniam olej sam; dziękuję za radę… JKM]
To teraz chciałem napisać o tym, jak to tekst p.Brzezińskiego spowodował, że normalni ludzie zasugerowani nim dają takie absurdalne komentarze. Postanowiłem więc dla porównania zajrzeć do komentarzy pod oryginalnym ćwierkiem…
… i zdębiałem: 90% Komentatorów zrozumiało ten ćwierk tak samo jak p.Brzeziński!!!! Czyli: W OGÓLE NIE ZROZUMIAŁO!!!
W tym momencie pomyślałem: „Koniec z pisaniem na Twitterze. Jeśli ludzie nie rozumieją najprostszej metafory…”
Ale natychmiast po tym zauważyłem, że ten ćwierk ma jednocześnie bardzo dużą (jak na okres wakacyjny) liczbę polubień!!!
Ostateczny (chyba?) wniosek jest taki. Ludzie czytają, rozumieją i doceniają. Natomiast komentują… ci, którzy nie zrozumieli!
– Janusz Korwin-Mikke

16 thoughts on “Gdy Zabraknie Oleju

 1. JKM ,być może przez przypadek ,odkrył jedno z wielu kłamstw, które są propagowane w wielu dziedzinach zgodnie z zasadą: coś powtórzone tysiąc razy staje się ogólnie przyjętą prawdą i nikt tego nie kwestionuje. Historia jest zakłamana w 90%, medycyna również w dużym stopniu. JKM ma rację- tam gdzie można zrobić pieniądze doradza się klientom tak, żeby zarobić pieniądze (medycyna). Ostatnio po długich zaniedbaniach wymieniłem olej( ponad 2 lata eksploatacji i ponad 60 tyś km przejechane) i wynik jest taki, że samochód pali 20% więcej paliwa!!!

 2. A gdyby tak po prostu pisać jaśniej dla pospółstwa to może by wreszcie ludzie zrozumieli. Nie wszyscy muszą grać w brydża. A kilka głosów w wyborach więcej jest chyba warte zastanowienia się nad treścią felietonu. Może trzeba swoje felietony dać do przeczytania komuś o IQ 100 i posłuchać komentarza? Inteligentny autor chyba by to uczynił.

 3. Ja nie zmieniałem, oleju w żadnym aucie, zwykle robię średnio 500 000 do 800 000 km. Zależy jakim autem.

 4. Komentują ci, co nie rozumieją – dlatego JKM najwięcej komentarzy produkuje w temacie klimatu, a troll leon – szczepionek 🤷‍♂️

 5. “Ostateczny (chyba?) wniosek jest taki. Ludzie czytają, rozumieją i doceniają. Natomiast komentują… ci, którzy nie zrozumieli!” O tak. Najczęściej komentują tutaj sariusz i sinceritas. A teraz coś z innej beczki. Naczelny psychopata kraju wygraża nam tutaj i chce łamać konstytucje, ustawy norymberskie i postanowienie Rady Europy zmuszając nas do przyjmowania nieprzebadanego specyfiku. W zeszłym roku napisał pan otwarty list we własnym imieniu wzywający oficerów służb do internowania tych psychopatów. Odpowiedzieli na niego emerytowani generałowie i admirałowie ponieważ oficerowie w czynnej służbie nie mogli na niego odpowiedzieć. Myślę, że sytuacja dojrzała do tego aby napisał Pan ponownie taki list. Może tym razem zaczną działać. Bo na chwile obecną to nawet do prokuratury nie można złożyć skargi bo może się okazać, że nasi “umiłowani przywódcy” nie podlegają polskiej jurysdykcji. https://tiny.pl/9m2ft

 6. jak chcecie już o tym oleju. to interwały związane z wymianą zalecane przez producentów są podyktowane przez UE która wlicza zużyty olej do emisji dlatego producenci zalecają wymianę oleju co 30tyś km a śmieszne jest to że te same samochody na rynek USA mają przez producenta zalecaną wymianę co 15tyś km to samo jest z pseudo wstępnym dotarciem silnika w fabryce i zalecenia że pierwsza wymiana po 30 tys zamiast po 1 tys to wszystko jest wynikiem regulacji UE i próbą dopasowania się do norm przez producentów. Ja zawsze wymieniam olej co 10-15k km (5k wydłużam jak jeżdzę po autostradach dużo) robie to sam i od kiedy takie interwały wporwadziłem samochody sprawują się dużo lepiej i rzadziej się psują- jest to moja subiektywna ocena. A to że nikt nie rozumie JKM to niestety trzeba używać prostszych metafor.

 7. Trochę wiary w niewidzialną rękę wolnego rynku. Mechanik, który naciąga klientów na niepotrzebne naprawy powinien zbankrutować, bo klienci przeszliby do mechaników uczciwych. To samo dotyczy firm farmaceutycznych, które by próbowały wcisnąć niepotrzebne leki. Tak to przynajmniej mówi teoria wolnego rynku. Jeśli ktoś w to nie wierzy to nie powinien postulować, by np. sprywatyzować szkolnictwo czy szpitale, bo przecież wtedy nauczyciele naciągaliby rodziców na naukę przez dzieci niepotrzebnych przedmiotów a lekarze na niepotrzebne przeszczepy serca.

  1.  wtedy nauczyciele naciągaliby rodziców na naukę przez dzieci niepotrzebnych przedmiotów a lekarze na niepotrzebne przeszczepy serca.” – by się Pan zdziwił, jak bardzo w niektórych branżach naciąga się rodziców, że “Państwa dziecko koniecznie potrzebuje… bo inaczej grozi mu kalectwo / bo inaczej nigdy nie zdoła się nauczyć…” Rzecz w tym, że przestraszeni rodzice raczej nie bardzo mają możliwość to zweryfikować. Bo w jaki sposób? Musieliby mieć dwoje identycznych chorych dzieci i jedno poddać terapii, a drugie nie, a potem oceniać, czy terapia coś poprawiła.

   1. Z tego chyba wniosek, że ten wolny rynek do bani? Trzeba jednak wszystko upaństwowić albo chociaż poddać drobiazgowym regulacjom? Tak pytam tylko.

     1. Skomentowałem twój wpis a nie tekst. To chyba różnica? Nie sądzisz?

   2. To przerażające, co może się dziać, nawet na wolnym rynku, kiedy ludźmi steruje wyłącznie chęć zarabiania pieniędzy. Może więc wolny rynek nie jest rozwiązaniem naszych problemów, lecz…? Co?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.