fbpx

Wzrastający nacisk na ścisłe kierownictwo UBS

Po zapowiedzi wydania danych klientów dla amerykańskich władz podatkowych kierownictwo UBS znajduje się pod coraz większym naciskiem.

Wiele mediów wskazuje, że p.Piotr Kurer, prezes zarządu i p.Marcel Rohner, szef koncernu bankowego, byli powiadamiani o przypadkach oszustw podatkowych w amerykańskich filiach banku. W ramach tzw. procesu John Doe Summons amerykańskiego IRS wyszły na światło dzienne nowe szczegóły o praktykach tego wielkiego banku. Podsycają one wątpliwości co do relacji nadzoru rynku finansowego (Finma), wg której kierownictwo UBS zachowało się prawidłowo. Twierdzenia jakoby p.Kurer i p.Rohner wiedzieli o oszustwie podatkowym za pośrednictwem struktur offshore’owych są wg UBS fałszywe.

P.Piotr Mirabaud, prezes szwajcarskiego zrzeszenia banków (SBVg), przeraził się postępowaniem USA wobec Szwajcarii i UBS. Jest poruszony tym, że zaprzyjaźnione państwo nie respektuje postępowania prawnego, które stanowi część porozumienia o podwójnym opodatkowaniu ze Szwajcarią. Departament sprawiedliwości USA miałby wywierać naciski na UBS. – Tego nie można zaakceptować. Decyzja Finmy odnośnie polecenia bankowi UBS wydania danych klienta jest skutkiem zachowania niezgodnego z prawem – stwierdził Mirabaud.

UBS wydała władzom amerykańskim dane 300 amerykańskich klientów. Sąd związkowy (BVger) wydał w piątek wieczorem zarządzenie, gdzie zabronił pod groźbą kary Finmie i UBS dane 8 kientów UBS przekazania stronie trzeciej, a w szczególności władzom amerykańskim. Zarządzenie przyszlo jednak za późno, gdyż dane zostały przekazane do USA już we środę.

Andrzej Rüd, obrońca tych 8 klientów ostro skrytykował władze nadzorcze. Nie ma on pojęcia, jakie dane i przez kogo zostaly przekazane i to pomimo tego, że już w czwartek zażądał w Finmie wglądu w zarządzenie. Nie dostał nawet odpowiedzi. – To jest wyraz arogancji – stwierdził Rüd.

Krytykowana Finma jest przekonana o poprawności swojego działania. Przekazanie danych pomimo prowadzonego postępowania nie narusza państwa prawa. – Jej zadaniem jest chronienie wierycieli i stabilności systemu – powiedział rzecznik Finmy.

P.Krzysztof Bandli, prezydent BVGer, bronił sie przed zarzutem, że sąd był zbyt powolny w procesie pomocy urzędowej. To jest tanie i całkiem nie fair zwalać winę na Sąd. Pierwsze rozstrzygnięcia zostaną opublikowane wkrótce.

Prof. Urs Behnisch z uniwersytetu w Bazylei w dokumentach nie znalazł żanych przypadków oszustw podatkowych. Postępowanie Finmy określa jako kryminalne i żąda natychmiastowego ustąpienia jej szefa.

Źródło: www.nzz.ch

Opracował: Andrzej Hulpowski

Oficjalny sklep Janusza Korwin-Mikkego

9
Dodaj komentarz

avatar
9 Tematy komentarzy
0 Odpowiedzi w wątku
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najgorętszy wątek
0 Autorzy komentarzy
Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
trackback

… [Trackback]

[…] There you can find 44197 additional Info to that Topic: korwin-mikke.pl/europa/wzrastajacy-nacisk-na-scisle-kierownictwo-ubs/ […]

trackback

… [Trackback]

[…] Here you can find 79651 more Information to that Topic: korwin-mikke.pl/europa/wzrastajacy-nacisk-na-scisle-kierownictwo-ubs/ […]

trackback

… [Trackback]

[…] Read More on to that Topic: korwin-mikke.pl/europa/wzrastajacy-nacisk-na-scisle-kierownictwo-ubs/ […]

trackback

… [Trackback]

[…] Info on that Topic: korwin-mikke.pl/europa/wzrastajacy-nacisk-na-scisle-kierownictwo-ubs/ […]

trackback

… [Trackback]

[…] Read More on on that Topic: korwin-mikke.pl/europa/wzrastajacy-nacisk-na-scisle-kierownictwo-ubs/ […]

trackback

… [Trackback]

[…] Here you will find 39037 additional Info to that Topic: korwin-mikke.pl/europa/wzrastajacy-nacisk-na-scisle-kierownictwo-ubs/ […]

trackback

… [Trackback]

[…] Find More on on that Topic: korwin-mikke.pl/europa/wzrastajacy-nacisk-na-scisle-kierownictwo-ubs/ […]

trackback

… [Trackback]

[…] Find More on to that Topic: korwin-mikke.pl/europa/wzrastajacy-nacisk-na-scisle-kierownictwo-ubs/ […]

trackback

… [Trackback]

[…] Read More here on that Topic: korwin-mikke.pl/europa/wzrastajacy-nacisk-na-scisle-kierownictwo-ubs/ […]