UE uznała bisfenol A za substancję szkodliwą

INFO: Bisfenol A, środek powszechnie używany w przemyśle, którego wykorzystania zakazała Europejska Agencja Chemikaliów (ECHA), nie będzie dostępny w powszechnym użyciu – orzekł Sąd Unii Europejskiej.

 

Jak podaje gazetaprawna.pl, bisfenol A używany jest jako monomer w produkcji polimerów, m.in. poliwęglanów i żywicy epoksydowej. Stosowany jest również jako samodzielny składnik w produkcji papieru termoczułego. Niemal cały przemysł tworzyw sztucznych uzależniony jest od tej substancji, jednak, jak potwierdzają badania, związek ten jest toksyczny.

Lekarze twierdzą, że bisfenol A odpowiedzialny jest m.in. za bezpłodność, otyłość, astmę, choroby tarczycy i inne zaburzenia gospodarki hormonalnej, choć trudno jednoznacznie dociec, czy do zaburzeń dochodzi faktycznie wskutek działania bisfenolu A.

W lipcu Sąd UE zakwalifikował bisfenol A jako substancję szkodliwą, ale część branży producentów tworzyw sztucznych zaskarżyła tę decyzję. Ostatecznie, Sąd UE odrzucił skargę przemysłu i orzekł, że wniosek ECHA jest słuszny, a bisfenol A jest substancją szkodliwą.

 

Źródło: GazetaPrawna.pl

Oficjalny sklep Janusza Korwin-Mikkego

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Tematy komentarzy
0 Odpowiedzi w wątku
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najgorętszy wątek
1 Autorzy komentarzy
jarko Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
jarko
Użytkownik
jarko

Nareszcie. Skończy się ten syf paragonowy.