fbpx

INFO: Statek kontenerowy z 154 uchodźcami na pokładzie nie może zawinąć do portu- zarówno Malta, jak i Włochy odmówiają zgody. Na granicy wód terytorialnych Malty i Włoch, turecki statek Pinar czeka, aby wejść do któregoś z portów. Na statek przybyło śmigłowcami kilku lekarzy, gdyż wielu uchodźców z Północnej Afryki było w ciężkim stanie, jedna osoba zmarła.

Rozbitkowie zostali wzięci na pokład na wodach maltańskich, jednak władze maltańskie poleciły kapitanowi statku wyładować kłopotliwych pasażerów na włoskiej Lampedusie. Włosi odmówili przyjęcia uchodźców, zwracając uwagę, że to Malta jest odpowiedzialna za ten region.

Włoski minister spraw wewnętrznych, p.Roberto Maroni, zarzucił Malcie, spychanie odpowiedzialności na Włochy. W ostatnim czasie pojawiły się spory między Maltą i Włochami, gdzie i kto jest odpowiedzialny za uchodźców.

W podobnym przypadku, miesiąc temu, Malta odmówiła włoskiej fregacie przyjęcia imigrantów. Imigranci zostali potem przyjęci we Włoszech. Jak poinformował "Times of Malta", Maroni zwrócił się w międzyczasie do UE o pomoc, aby "Malta wywiązywała się ze swoich zobowiązań."

Rząd maltański mówi, że włoskie cele są "niedopuszczalne". Jeżeli statki z uchodźcami są bliżej włoskich portów, to Włochy są również odpowiedzialne za nie.

Źródło: www.zeit.de

Opracował: Tomasz Lewandowski

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x