fbpx

Tak Unia wkurza Chińczyków

INFO: W PE odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody im. Sacharowa. Odebrała ją córka p. Ilhama Tohtiego, ujgurskiego uczonego walczącego o prawa mniejszości Ujgurów w Chinach, skazanego w 2014 r. na dożywocie pod zarzutem separatyzmu.

 

– Ilham Tohti swoim aktywizmem dał głos Ujgurom. (…) Od 20 lat pracuje nad promowaniem dialogu i wzajemnego zrozumienia między nimi a innymi Chińczykami. Dzisiejszy dzień powinien być dniem radosnym, świętującym wolność słowa. Zamiast tego, jest dniem smutku. Po raz kolejny to krzesło jest puste, ponieważ w świecie, w którym żyjemy, korzystanie z wolności myśli nie zawsze oznacza, że samemu jest się wolnym – powiedział szef Parlamentu Europejskiego CEP Dawid Sassoli.

– To zaszczyt być dziś w Parlamencie Europejskim i odebrać Nagrodę im. Sacharowa w imieniu mojego ojca. Jestem wdzięczna za możliwość opowiedzenia jego historii, ponieważ on sam nie może tego zrobić. Szczerze mówiąc, nie wiem, gdzie w tej chwili jest mój ojciec. W 2017 r. moja rodzina otrzymała informacje o nim po raz ostatni. Dzisiaj nie ma wolności dla Ujgurów w Chinach. Nie w szkole, nie w miejscach publicznych, nie w prywatnych domach. Mój ojciec, tak jak większość Ujgurów, został określony mianem brutalnego ekstremisty, z chorobą, którą należy wyleczyć i umysłem, który trzeba wyprać – powiedziała odbierająca w imieniu swojego ojca p. Jewher Ilham.

 

Źródło: europarl.europa.eu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.