Kampanię na rzecz przekazania ze szwajcarskich domów do wojskowych magazynów państwowej broni prowadzą Partia Zielonych wraz z socjaldemokratami. W ubiegły poniedziałek ich przedstawiciele donieśli, że udało im się zebrać około 120 tys. podpisów w celu zorganizowania referendum w tej sprawie.
P.Józef Lang, członek Partii Zielonych, powiedział, że „niemal każdego dnia ktoś w Szwajcarii popełnia samobójstwo przy użyciu broni palnej”. Nie określił jednak, czy w tym celu używana jest broń państwowa, czy prywatna.
W badaniach opinii publicznej przeprowadzonych w 2008 r. niemal jedna trzecia respondentów odpowiedziała, że popiera przechowywanie w domu co najmniej jednej sztuki państwowej broni. Służba wojskowa w Szwajcarii jest obowiązkowa dla mężczyzn, a poborowi otrzymują broń do domu po odbyciu przeszkolenia, zabierając ją ze sobą na okresowe ćwiczenia wojskowe. Uważają, że posiadanie państwowej broni pod ręką to wielki zaszczyt, ale i obowiązek.
Zaproponowane zmiany w prawie idą dalej niż ustawa z 2007 r., która nakazała przechowywanie amunicji w wojskowych składnicach. Przy wprowadzaniu ustawy wielu ludzi uważało, że jest to pierwszy krok w stronę odebrania ludziom broni – okazuje się, że mieli rację.
Referendum, którego daty jeszcze nie ustalono, będzie również zawierało pytanie o ustanowienie państwowego rejestru broni palnej i wprowadzenia ograniczeń w kupowaniu przez obywateli na użytek własny szczególnie niebezpiecznych broni, takich jak strzelby typu „pump-action” czy pistoletów maszynowych.
P.Anita Fetz, członkini socjaldemokratów, uważa, że rejestr broni mógłby prowadzić do poprawienia bezpieczeństwa w państwie, i jest warty ceny, jaką trzeba ponieść, aby go wprowadzić.
Ilośc państwowej i prywatnej broni w Szwajcarii jest bliżej nieokreślona. Ministerstwo Obrony mówi o 2,2 mln sztuk, podczas gdy niezależne organizacje oceniają, że jest jej od 2,3 do nawet 4,5 mln sztuk. W Szwajcarii mieszka 7,5 mln ludzi, więc możliwe jest, że na dwóch mieszkańców przypada jedna sztuka broni.
Badania przeprowadzone przez Uniwersytet Lozański oceniają, że w Szwajcarii odsetek samobójstw przy użyciu broni palnej jest większy niż w innych państwach Europy.
Źródło: www.iht.com
Opracował: Adrian Świerczyński