fbpx

Rodzice pozwali norweski rząd do europejskiego trybunału

INFO: Do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu wpłynęło 16 skarg rodziców na rząd Norwegii dotyczących pogwałcenia prawa do poszanowania życia rodzinnego.

 

Rodzice w skardze krytykują działania Barnevernetu, urzędu socjalnego, który odbierał dzieci. Krytyka dotyczyła m.in. niewystarczających podstaw do całkowitego zakazu lub znacznego ograniczenia możliwości kontaktu rodziców ze swoimi dziećmi.

– Przyjęte do rozpoznania sprawy dają ogromne nadzieje na zmianę norweskiego systemu opieki nad dziećmi, który opiera się o założenie bezwzględnego prymatu państwa nad rodziną. Opisane w nich sytuacje stanowią przykład stosowania zupełnie nieadekwatnych środków względem okoliczności, w jakich znajdują się dzieci i rodzice. W niedawnym orzeczeniu w sprawie Blondiny Jansen, Trybunał w Strasburgu wyraźnie stwierdził, że celem umieszczenia dziecka w pieczy zastępczej jest ponowne zjednoczenie rodziny, a zatem należy podtrzymywać więzi emocjonalne między dzieckiem i rodzicami biologicznymi. Takie stanowisko daje podstawy do przypuszczenia, że i w tych szesnastu sprawach zapadną korzystne dla skarżących wyroki – skomentował skargi p. Bartosz Zalewski z Instytutu Ordo Iuris.

 

Źródło: OrdoIuris.pl

Oficjalny sklep Janusza Korwin-Mikkego

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o