fbpx

Przeprosiny za negowanie Holokaustu

Negujący Holokaust biskup Ryszard Williamson, zgodnie z tym co podała katolicka agencja prasowa www.zenit.org, poprosił o przebaczenie za swoje, skrytykowane na całym świecie, wypowiedzi o exterminacji Żydów. Chodziło o "poglądy niehistoryka", który opierał się na przekonaniach sprzed 20 lat, cytowała dalej agencja Zenit kontrowersyjnego biskupa bractwa Piusa X.

Agencja oceniała to jako wycofanie się z wypowiedzi, które wywołały oburzenie na świecie. – Proszę wszystkich, których oburzyły moje słowa, przed Bogiem o przebaczenie – przekazał biskup w wyjaśnieniu dla papieskiej komisji.

Williamson w wywiadzie dla szwedzkiej telewizji wyraził domniemanie, że w obozach nazistowskich nie zginęło 6 mln Żydów, tylko maksymalnie 300 tys., a żaden z nich nie zginął w komorach gazowych. Wezwaniu Papieża do odwołania swej wypowiedzi, Williamson się nie przychylił.

– Przykro mi, że tak się wypowiedziałem – powiedział dalej przybyły w środę z Argentyny do Wielkiej Brytanii Williamson. – Nigdy bym tego nie zrobił, gdybym wcześniej wiedział, jakich szkód i jaki ból te wypowiedzi wywołają, szczególnie Kościołowi, ale również tym, co przeżyli oraz krewnym ofiar niesprawiedliwości Trzeciej Rzeszy – dodał.

P.Stefan Kramer, sekretarz generalny Centralnej Rady Żydów w Niemczech, ocenił przeprosiny Williamsona jako "wymuszone" (dosłownie w oryginale: "półserdeczne"). – Przepraszać jedynie za sprawiony ból, jest "całkowicie niewystarczające" – powiedział Kramer w czwartek w Berlinie. – W taki sposób Williamson nie wycofa się ze swych wypowiedzi o Holokauście. On musi je odwołać. Biskup ultrakonserwatywnego bractwa Piusa chce tylko "znowu stać się ważnym" – ciągnął Kramer – Williamson nie jest przy tym sam, bractwo Piusa reprezentuje generalnie postawę antyżydowską.

Źródło: www.faz.net

Opracował: Tomasz Lewandowski

0 0 votes
Article Rating
Oficjalny sklep Janusza Korwin-Mikkego
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments