fbpx

Protesty w Dublinie

Blisko 100 tys. osób zebrało się w dublińskim centrum miasta, aby zaprotestować przeciwko temu, jak irlandzki rząd radzi sobie z recesją.

Przywódcy związków zawodowych, którzy zorganizowali przemarsz przez centrum miasta, mówią, że choć robotnicy nie spowodowali kryzysu ekonomicznego, to są obecnie zmuszani to płacenia za niego. W oficjalnym oświadczeniu przedstawiciel rządu przyznał, że podjęte przez rząd środki zaradcze mogą być dla wielu ludzi trudne, a w pewnych przypadkach bolesne.

Dublińska policja donosi, że protestujących mogło być około 100 tys., podczas gdy organizatorzy zakładali obecność 200 tys. osób. Irlandzki Kongres Związków Zawodowych (Ictu) głosi, że prowadzi kampanię o bardziej sprawiedliwy i lepszy sposób rozwiązania kryzysu ekonomicznego.

– Naszym celem jest zapewnienie zwykłym ludziom opieki, realizowanie ich interesów, a nie interesów wielkiego biznesu i bogaczy – twierdzi Sally-Anne Kinahan, sekretarz generalny Ictu. Niestety, nie powiedziała, ile kosztuje „zwykłych ludzi” jej działalność.

Protestujący mają dość sposobu, w jaki rządzony jest kraj, i tego, co robi z nim obecny rząd. Obecny poziom bezrobocia w Irlandii (około 326 tys. osób pobierających zasiłki w styczniu) jest najwyższy od 1967 r.

Źródło: http://news.bbc.co.uk

Opracował: Adrian Świerczyński

0 0 votes
Article Rating
Oficjalny sklep Janusza Korwin-Mikkego
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments