fbpx

Propaganda sukcesu w mołdawskiej służbie zdrowia

Rząd przykłada wielką wagę do sytuacji w służbie zdrowia i daje się odczuć znacząca poprawa sytuacji w tej dziedzinie – oświadczenie takiej treści złożył prezydent Republiki Mołdawii na spotkaniu z przedstawicielami służby zdrowia.

Prezydent Voronin zapewnił zebranych o swoim nieustannym i silnym poparciu dla tego sektora. – Aktualnym celem rządu jest zbudowanie bezpieczeństwa socjalnego i służba zdrowia odgrywa w tych planach wielką rolę ze względu na przemożny wpływ, jaki wywiera na jakość życia obywateli – powiedział.

Jednocześnie zaznaczył, że sytuacja nie jest w pełni satysfakcjonująca ze względu na występujące liczne braki. – Jest wiele do zrobienia, zanim nasza służba zdrowia dorówna poziomowi europejskiemu. Niepokojącym określił fakt, że 60% zgonów następuje w domach.

JE Voronin podkreślił pilną konieczność informatyzacji sektora co pozwoliłoby na dokładniejszą kontrolę finansową. Prezydent wskazał również na konieczność reformy ubezpieczeń dla inwalidów, gdyż jak stwierdził nienormalną jest sytuacja, gdy ludzie z orzeczoną niepełnosprawnością pobierający świadczenia mają się na tyle dobrze, że pracują za granicą.

P.Larisa Catrinici, minister zdrowia, podkreśliła znaczenie dokonanych w ostatnich latach zmian, które pozwoliły odwrócić regres w służbie zdrowia. Wdrożono rozległy program, którego celem była poprawa traktowania pacjentów, zwiększenie dostępu ludności do placówek medycznych i wymiana przestarzałego sprzętu. Jak podała, nakłady na służbę zdrowia wzrosły dziesięciokrotnie w stosunku do roku 2001, co stanowi przekroczenie średnich nakładów na służbę zdrowia w krajach rozwijających się.

P>Gheorghe Rusu, prezes Narodowego Towarzystwa Ubezpieczeń, podkreślił entuzjazm i optymizm, jaki zapanował wśród zatrudnionych, w porównaniu z nastrojami dominującymi w ostatniej dekadzie. Jak zauważył, sukces reformy przyszedł wraz z wprowadzeniem przymusowych składek na ubezpieczenie zdrowotne. Dzięki reformie przeforsowanej przez rząd, służba zdrowia znajduje się daleko od krawędzi otchłani, na wpatrywaniu się w która sektor spędził 10 lat.

Źródło: www.moldpres.md

Opracował: Radosław Sieniawski

Oficjalny sklep Janusza Korwin-Mikkego

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Tematy komentarzy
0 Odpowiedzi w wątku
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najgorętszy wątek
1 Autorzy komentarzy
Icnxhm Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Icnxhm
Gość
Icnxhm

stromectol covid – stromectol tablets generic name for ivermectin