fbpx

Pomoc UE dla krajów Europy Wschodniej

INFO: UE podwaja wartość pomocy finansowej dla krajów Europy Wschodniej nienależących do strefy euro. Fundusz pomocy wynosić będzie 50 mld euro.

W piątek, podczas szczytu UE w Brukseli, szefowie rządów osiągnęli porozumienie w kwestii wysokości pomocy kredytowej dla krajów wschodnio- i środkowoeuropejskich, jako najbardziej zagrożonych skutkami aktualnego światowego kryzysu gospodarczego. Sumę zwiększono z 25 mld do 50 mld euro.

– Dziś osiągneliśmy ogromny sukces – powiedział p.Józef Pröll, zastępca kanclerza i minister finansów Austrii. Austria i Francja zdecydowanie opowiadały się za rozszerzeniem pomocy, Berlin do piątku ją hamował.

Zgodnie z piątkową decyzją wszystkie 11 krajów ma prawo do wsparcia finansowego. W centrum uwagi znajduje się: Bułgaria, Estonia, Łotwa, Litwa, Polska, Rumunia, Czechy i Węgry. Z dotychczs stojącej do dyspozycji sumy 25 mld euro udzielono już pomocy Węgrom (6,1 mld) i Łotwie (3,1 mld). Pozostałych 15 mld jeszcze nie rozdysponowano. Rumunia liczy na kredyt w wysokości 20 mld euro.

Źródło: diepresse.com

Opracował: Tomasz Lewandowski

0 0 votes
Article Rating
Oficjalny sklep Janusza Korwin-Mikkego
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x