fbpx

Pomnik Sobieskiego kontrowersyjny dla wiedeńczyków

INFO: Pomnik JKM Jana Sobieskiego III został przeniesiony do Krakowa z Wiednia, którego władze stwierdziły, że jego obecność w austriackiej stolicy jest… zbyt kontrowersyjna.

 

W 1683 r. polski monarcha stał na czele wojska, które rozprawiło się z armią Ottomanów i powstrzymało ich dalsze podboje w Europie. Na pamiątkę tego wydarzenia w Wiedniu miał stanąć pomnik, jednak po wielu próbach ustawienia go władze doszły do wniosku, że obecność monumentu jest zbyt kontrowersyjna.

Ostatecznie na mocy porozumienia między burmistrzem Wiednia p. Michałem Häupelem a prezydentem Krakowa p. Jackiem Majchrowskim pomnik będzie zdobić Kraków.

 

Źródło: theFirstNews.com

Oficjalny sklep Janusza Korwin-Mikkego

9
Dodaj komentarz

avatar
5 Tematy komentarzy
4 Odpowiedzi w wątku
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najgorętszy wątek
7 Autorzy komentarzy
Paweł K.Dariuszklioes vel pislamistaCyprianleon Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Paweł K.
Gość
Paweł K.

no tak Austria islamska/muzułmańska + PC; nadal/znowu narodowo-socjalistyczna (+wujek AH)?!

Dariusz
Gość
Dariusz

Europa nie upada – ona jest już padliną.

klioes vel pislamista
Gość
klioes vel pislamista

Stupor Europae motto: „Upadającym narodom pozostają tylko apatia i tolerancja.” (Arystoteles) wiersz dedykowany panu profesorowi Bogusławowi Wolniewiczowi A gdyby tak pod Maratonem, Zamiast z tak zwanym walczyć „wrogiem”, Za multi-kulti pójść bone tonem I zająć tylko się dialogiem? Persowie inna to kultura. Jakże ich zwać „barbarzyńcami”? Grecka kultura „wyższą”? – bzdura! (Ach, Grecy byli …faszystami!) A gdyby Mariusz swe legiony, Zamiast sposobić na bój krwawy, Z Cymbry jął bratać i Teutony? – Doczekałby lewackiej sławy! Aecjusz także stracił sławę, Hunów wspaniałych zabijając. (Mieli zwyczaje tak ciekawe!… Czas Czyngis-Chana wyprzedzając.) Przez wieki rosła nieustannie Nietolerancji długa lista. Wśród wielu w zbroi… Czytaj więcej »

Leszy
Gość
Leszy

W Krakowie będziemy go nazywać Pomnikiem hańby Wiedeńczyków.

mir
Użytkownik
mir

A kontrowersje budzi co?

klioes vel pislamista
Gość
klioes vel pislamista

No, jak to co?
NIETOLERACJA Sobieskiego wobec tureckich lekarzy i inżynierów!

leon
Gość
leon

Jak co. Uchodźców prał. Takie coś nie przystoi teraz.

Cyprian
Gość
Cyprian

Sobieski zgodnie z ówczesnymi obyczajami mógł złupić (pobrać dodatkową opłatę) Wiedeń, jako zwycięzca. Nie chciał tego robić ale pod wpływem dowódców i zwykłych żołnierzy uczynił to. Przyczynili się do tego również Austriacy, którzy zachowywali się niegodnie, odmawiając pożywienia głodnym i zmęczonym Polakom, odmawiali też pochówku poległym w bitwie żołnierzom. Gdy Sobieski przedstawiał swojego syna cesarzowi, ten ostentacyjnie nie zdjął nakrycia głowy. Te wydarzenia spowodowały, że stosunki polsko-austriackie są poprawne ale chłodne. Naród, który wydał na świat Adolfa Hitlera umniejsza zasługi Sobieskiego. Cesarz nie może być petentem polskiego króla, stąd brak zgody na postawienie pomnika.

klioes vel pislamista
Gość
klioes vel pislamista

To austriackie zachowanie jest tym bardziej rażące, kiedy wziąć pod uwagę horror tureckiego najazdu.
Zacytuję tureckiego kronikarza, który krytykował zachowanie tureckich żołnierzy: “Brali we dwóch lub trzech chłopię, lub dziewczę i dopuszcali się z nimi sprośności.” Jednym słowem powszechne gwałcenie przez Turków młodziezy austriackiej obojga płci, o zabójstwach, rabunkach i masowym braniu w jasyr nie wspomniawszy.