fbpx

Parlament UE chce pełnego dostępu do dokumentów

INFO: Podczas debaty w Parlamencie Europejskim w sprawie reformy dostępu do dokumentów w UE, deputowani domagali się większej przejrzystości od instytucji unijnych. Mieli przy tym także na uwadze dokumenty delegacji narodowych w Radzie Europejskiej, które nie są ogólnie dostępne.

Deputowani narzekali, że Rada Europejska nie bierze udziału we wspólnych spotkaniach i dyskusjach, a także że publikowana jest tylko część dokumentów z posiedzeń Rady. W ten sposób posłówie nie są w stanie zrozumieć ważnych elementów europejskiego procesu podejmowania decyzji.

P.Michał Cashman, brytyjski eurodeputowany z frakcji socjalistycznej, sporządził raport dla Komisji Praw Obywatelskich, w którym podkreśla, że żadna instytucja europejska nie może bronić dostępu do dokumentów legislacyjnych. Dostęp do tych dokumentów jest jednym z podstawowych praw obywateli Unii Europejskiej.

Do tej pory instytucje europejskie twierdziły, że dokumenty te powinny pozostać tajne, gdyż ich publikacja mogłaby osłabić proces podejmowania decyzji. Głosowanie nad sprawozdaniem powinno odbyć się w kwietniu.

Źródło: www.heise.de

Opracował: Tomasz Lewandowski

0 0 votes
Article Rating
Oficjalny sklep Janusza Korwin-Mikkego
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x