fbpx

Obama zapowiedział wizytę w Pradze

FUTURO: Biały Dom wydał oświadczenie, że prezydent USA Barak Obama odwiedzi Pragę, aby spotkać się z władzami Czech i przywódcami krajów UE. Wizyta jest zaplanowana na 4 i 5 kwietnia.

Na tym nieformalnym szczycie UE – USA rozmowy dotyczyć będą głównie kryzysu i jego konsekwencji dla światowych finansów. Prawdopodobnie zostaną również omówione kwestie współpracy transatlantyckiej i zagadnienia klimatyczne.

Oczekuje się również przesunięcia akcentów w polityce amerykańskiej w kierunku ściślejszej współpracy z UE, co pozwoli na lepsze stawienie czoła wspólnym problemom. Biały Dom nie podał programu wizyty, zaś czeski premier Mirek Topolanek uważa, że Barack Obama ma w planach mocne przemówienie na temat stosunków Ameryka – Europa.

Pojawiły się spekulacje, że USA są gotowe zrezygnować z tarczy w zamian za poparcie Rosji w naciskach na Iran. Na skutek tych doniesień Czesi oczekują bezpośredniego spotkania pomiędzy prezydentami, które określi jasno stanowisko p.Obamy względem planów umieszczenia w Czechach elementów tarczy antyrakietowej.

Lecz zanim prezydent USA pojawi się w Pradze, zawita na londyński szczyt ekonomiczny krajów G20 planowany na początek kwietnia.

Źródło: www.ceskenoviny.cz

Opracował: Radosław Sieniawski

0 0 votes
Article Rating
Oficjalny sklep Janusza Korwin-Mikkego
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x