fbpx

Norwegia porzuca inwestycje w ropę, gaz i węgiel

INFO: Norweski Fundusz Naftowy zobowiązany został przez parlament do wycofania się z inwestycji w 150 firm z branży naftowej i gazowej. W opinii władz długotrwale utrzymujące się niskie ceny ropy i gazu stanowią ryzyko dla norweskiej gospodarki. Ponadto Fundusz ma wycofać się z inwestycji w węgiel.

Jak przypomina forsal.pl, Fundusz Naftowy jest rządowym funduszem emerytalnym, który został utworzony w 1990 r., by uniknąć ryzyka inflacyjnego związanego z wydatkowaniem dochodów z wydobycia.

Decyzja Funduszu dotyczyć będzie aktywów o wartości ok. 13 mld USD. Jednocześnie ma on zainwestować aż 20 mld USD w energię odnawialną.

– Decyzja z Oslo wstrząśnie rynkami energetycznymi na całym świecie. Nie powinno dziwić, że największy na świecie państwowy fundusz majątkowy chce wykorzystać rosnące możliwości inwestycyjne w zakresie energii wiatrowej i słonecznej na całym świecie oraz pogłębić proces dezinwestycji węgla. KLP zarządza funduszem wolnym od węgla o wartości 80 mld USD. Pozbycie się węgla z portfeli szybko staje się nową normą dla inwestorów – skomentowała decyzję p. Żaneta Bergan, szefowa KLP.

Źródło: forsal.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.