fbpx
Oficjalny portal rozpoznawalnego na całym świecie polityka – Janusza Korwin-Mikkego.
Oficjalny portal Janusza Korwin-Mikkego.

INFO: Sąd w Hamburgu odrzucił pozew p. Wojciecha Pomorskiego, któremu odmówiono możliwości rozmawiania z córkami po polsku.

P. Wojciech Pomorski ożenił się z obywatelką Niemiec, z którą ma 2 córki. Po rozpadzie małżeństwa, sąd przyznał prawo do opieki nad dziećmi matce, jednak nie ograniczył możliwości kontaktu z nimi, w ojczystym języku ojcu. Dopiero hamburski urząd ds. dzieci i młodzieży postanowił, że podczas spotkań z córkami ojciec może kontaktować się tylko po niemiecku dlatego, że spotkania miały być nadzorowane, a urząd nie posiada pracowników, którzy znają polski język.

Prawnicy p. Pomorskiego przed sądem w Hamburgu argumentowali, że decyzja urzędu ds. dzieci i młodzieży jest niezgodna z traktatem o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z 1991 r., w którym zagwarantowano polskiej mniejszości w Niemczech możliwość "posługiwania się językiem ojczystym w życiu prywatnym i publicznie, dostępu do informacji w tym języku, jej rozpowszechniania i wymiany". Sąd jednak odrzucił ich argumentację i podtrzymał decyzję urzędników.

P. Pomorski zapowiada odwołanie do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

Źródło: wiadomosci.gazeta.pl

Opracował: klim

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x