Nie będzie Holandii, będą Niderlandy

INFO: Holenderski rząd zamierza doprowadzić do zmiany nazewnictwa swojego kraju. Zamiast powszechnie używanej nazwy “Holandia” kraj ma być identyfikowany na arenie międzynarodowej jako “Niderlandy”.

 

Do końca roku liderzy biznesu, świat turystyki i rząd centralny mają podpisać dokument, który ma na celu przemianowanie nazwy kraju. Według nowej strategii Niderlandy mają być m.in. oficjalną nazwą kraju na festiwalu piosenki Eurowizja, który odbędzie się w maju 2020 r. w Rotterdamie oraz podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio.

W wiekach X-XVI Holandia była zjednoczonym politycznie bytem i krajem rządzonym przez hrabiów Holandii. Nazwa “Niderlandy” wyłoniła się w XIX w. po porażce Napoleona w bitwie pod Waterloo w 1815 r.

 

Źródło: theGuardian.com

Oficjalny sklep Janusza Korwin-Mikkego

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Tematy komentarzy
0 Odpowiedzi w wątku
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najgorętszy wątek
1 Autorzy komentarzy
Malgond Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Malgond
Gość
Malgond

Zaraz, przecież oficjalna nazwa tego państwa, zarówno w ich własnym języku, jak i w polskim, rosyjskim, niemieckim, angielskim (innych dostatecznie nie znam) brzmi: Królestwo Niderlandów. Holandia funkcjonuje np. w polskim jako nazwa potoczna. No to o co biega? Zabronią ludziom mówić “Holandia”, “Holender” itd. W oficjalnej korespondencji obowiązuje nazwa oficjalna i jest konsekwentnie stosowana.