fbpx
Oficjalny portal rozpoznawalnego na całym świecie polityka – Janusza Korwin-Mikkego.
Oficjalny portal Janusza Korwin-Mikkego.

INFO: Demograficzne dane wskazują na ostry spadek populacji w Rosji, co może mieć poważne konsekwencje dla gospodarki. "Liczby są przerażające", mówi p.Siergiej Zacharow z Instytutu Demografii w Moskwie w Wyższej Szkole Handlowej. W 2050 r. populacja Rosji może spaść z obecnego poziomu 142 mln do 100 mln ludzi, jak podały badania finansowane przez ONZ.

Jest niewątpliwie prawdą, że ostry spadek urodzin w Rosji jest spowodowany częściowo przez trudności ekonomiczne w latach 90, kiedy to kraj przechodził od komunizmu do kapitalizmu. Ale to nie jest jedyny powód. Drugim jest wstrząsająco wysoka, wg norm zachodnich, śmiertelność wśród mężczyzn w wieku reprodukcyjnym. Według p.Siergieja Zacharowa, jeden z trzech rosyjskich mężczyzn umiera przed osiągnięciem wieku emerytalnego, najczęściej przez alkoholizm, wypadki i zatrucia, spowodowane konsumpcją nielegalnych, niskiej jakości alkoholi.

Rosja jest jednym z niewielu krajów na świecie, gdzie średnia długość życia zmniejszyła się od 1960 r. Według oficjalnych danych z 2006 r., rosyjski mężczyzna żyje średnio 60 lat, 15 lat krócej niż wynosi średnia europejska. Rosyjskie kobiety żyją średnio 72 lata.

Źródło: news.bbc.co.uk

Opracował: Tomasz Lewandowski

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x