fbpx

Kwestionujesz rosyjskie zwycięstwo? Trafisz do więzienia!

Interesujące propozycje przedstawia p.Jerzy Czajka, rosyjski prokurator generalny. P.Czajka stwierdził, że za deprecjację zasług Związku Sowieckiego w czasie wojny ojczyźnianej powinno się nakładać karę.

– Negowanie zwycięstwa narodu sowieckiego to naruszanie co najmniej norm moralnych – mówił we wtorek p.Czajka.

Wtórował mu i otwarcie popierał na ostatnim spotkaniu z weteranami wojennymi w Wołgogradzie p.Siergiej Szojgu, minister sytuacji nadzwyczajnych.

– Uważam, że nasz parlament powinien uchwalić ustawę, która będzie przewidywała odpowiedzialność karną za negowanie zwycięstwa ZSRR w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej. Wówczas prezydenci niektórych państw, negujący ten fakt, nie mogliby bezkarnie przyjeżdżać do naszego kraju – oznajmił minister Szojgu.

Ideę p.Czajki i p.Szojgu wspiera Izba Społeczna FR, ciało doradcze przy prezydencie Rosji. Przedstawiciel Izby, prawnik Anatol Kuczerena zapowiedział gotowość do wzięcia udziału w pracach nad dokumentem o roli ZSRR w II wojnie światowej.

Za przykład przekłamania historycznego radio Moskwa podaje film Andrzeja Wajdy „Katyń”, w którym "żołnierze radzieccy, NKWD-ziści zostali pokazani jako zbrodniarze".

Inicjatywę skrytykował, na łamach dziennika "Kommiersant", prof. Mikołaj Naumow z Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego, jednocześnie ostrzegając przed konsekwencjami jej wprowadzenia, takimi jak cenzura prac historyków.

Źródło: www.dziennik.pl, wiadomosci.onet.pl
Opracował: Piotr Zieliński

0 0 votes
Article Rating
Oficjalny sklep Janusza Korwin-Mikkego
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments