fbpx
Oficjalny portal rozpoznawalnego na całym świecie polityka – Janusza Korwin-Mikkego.
Oficjalny portal Janusza Korwin-Mikkego.

OPNIA: Laureat nagrody Nobla, ekonomista Paweł Krugman stwierdził na spotkaniu w Brukseli, że już działania USA są niewystarczające, ale Europa "robi mniej niż połowę tego, co robi USA" – cytuje "Spiegel Online".

Także Europejski Bank Centralny czyni mniej niż jego amerykański odpowiednik Fed. Amerykanie przeznaczyli na walkę z kryzysem 1,2 do 1,3 bilionów dolarów, zamiast planowanych 800 miliardów. Europa powinna zrobić to samo – cytuje "Wirtschaftsblatt".

Na pytanie, kiedy można liczyć na koniec kryzysu gospodarczego, amerykański profesor ekonomii odpowiedział ironicznie: "technicznie rzecz biorąc: Bóg jeden wie". Ostatni duży kryzys zażegnaliśmy, wykorzystując możliwości eksportowe do Chin, jednak teraz musimy już znaleźć "inną planetę" – donosi "Wirtschaftsblatt".

P.Günter Verheugen, komisarz UE do spraw gospodarki, skontrował: "Jest trochę za wcześnie, by osądzać, czy pakiety koniunkturalne działają, czy nie". Okazał sceptycyzm co do trafności amerykańskiego wyboru drogi zwalczania kryzysu. "Nie jesteśmy pewni, czy pompowanie po prostu większej ilości pieniedzy w gospodarkę pomoże – szczególnie dopóki nie mamy pewności, że sektor bankowy znowu funkcjonuje prawidłowo".

Źródło: diepresse.com

Opracował: Tomasz Lewandowski

Subskrybuj
Powiadom o
guest
9 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
9
0
Would love your thoughts, please comment.x