fbpx

Kościół zamienią na bar

INFO: W stolicy francuskiej Normandii, mieście Rouen, na sprzedaż trafią cztery kościoły. Jednym z najstarszych jest ufundowany w 640 r. przez św. Ouena kościół św. Nikazego, który wkrótce może stać się… pijalnią piwa.

 

Kościół św. Nikazego w 1388 r. stał się kościołem parafialnym, w 1560 r. był ograbiony przez kalwinistów, a w 1934 r. w znacznym stopniu zniszczył go pożar. Świątynia stanowi ważną część historycznego dziedzictwa Rouen, mimo to władze zdecydowały o jej sprzedaży. P. Piotr Maria Soulat wraz ze wspólnikami zamierza otworzyć tam swój bar, obiecując wydanie milionów na remont budynku. Zgodnie z projektem inwestycji utrzymany ma zostać ołtarz, pod którym zainstalowany ma być kontuar.

– Nasz strach wynika z „drapieżnictwa” na rynku nieruchomości. Rouen wciąż jest miastem z wieżami sławionymi przez Wiktora Hugo, ale jeśli urzędowi miasta uda się sprzedać 4 kościoły, to będzie w przyszłości próbować pozbywać się też innych świątyń. Za przykładem Rouen mogą pójść inne miasta, tworząc efekt lawiny – powiedział zaniepokojony przyszłością zabytków p. Bertrand Rouziès ze stowarzyszenia „La boise de Saint-Nicaise”.

 

Źródło: PCh24.pl

6 thoughts on “Kościół zamienią na bar

  1. tak, niech żyje rewolucja francuska, wolność, równość, braterstwo i islam! hell awaits, and go to hell, non RIP

  2. Budynek stanie się własnością prywatną i wolny rynek zdecyduje, do czego będzie wykorzystywany – czyż to nie słuszne?

  3. Ciekawsze jest to, dlaczego i w jaki sposób kościół znalazł się we władaniu ratusza. Bo że prywatyzacja mienia komunalnego to coś dobrego, chyba nie trzeba tu nikogo przekonywać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.