fbpx

INFO: We wszystkich krajach strefy euro nastąpiło zmniejszenie stopy inflacji. W marcu inflacja w całym obszarze euro była najniższa od 1996 r.

W porównaniu z rokiem poprzednim, koszty utrzymania wzrosły średnio jedynie o 0,6%, podał Europejski Urząd Statystyczny (Eurostat). W porównaniu z lutym 2009 r., ceny konsumpcyjne wzrosły o 0,4%. Najwyższa inflacja w skali rocznej była na Malcie: 3,9%, w Irlandii za to ceny nawet spadły łącznie o 0,7%. Dla Niemiec Eurostat obliczył stopę inflacji w wysokości 0,4%.

Głównym powodem malejącej inflacji jest spadek cen energii: po usunięciu tego czynnika, ceny konsumpcyjne wzrosły o 1,6%. W porównaniu z poprzednim miesiącem koszty energii spadły o 1,2%, a w stosunku rocznym spadły o 8,1%. Droższe niż w ubiegłym roku były alkohol i tytoń. Ze względu na spadek inflacji, Europejski Bank Centralny (EBC) widzi, nawet po zmniejszeniu do 1,25% bankowej stopy procentowej, dalsze możliwości rozluźnienia polityki pieniężnej. ECB odrzuca jednak zerową politykę stóp procentowych, tak jak to zrobiły Japonia i USA.

Źródło: www.zeit.de

Opracował: Tomasz Lewandowski

Subskrybuj
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
6
0
Would love your thoughts, please comment.x