fbpx

Francja kipi z oburzenia

INFO: Najbardziej elitarne francuskieszkoły wyższe nie chcą przyjmować 30% biednych uczniów, tak jak chce rząd w imię promowania równości.

Chodzi o tzw. grandes ecoles (wielkie szkoły), czyli elitarne politechniki, szkoły handlowe, administracji, politologii. To tam trafiają najlepsi absolwenci liceów, zamiast iść na zatłoczone uniwersytety, gdzie poziom jest często niski, a co czwarty student nie kończy studiów.

Zdaniem p. Łukasza Chatela, francuskiego ministra edukacji, system, który miał promować republikańską równość, w ciągu 30 lat wynaturzył się tak, iż dziś prowadzi do powielania nierówności społecznych. Minister zlecił instytucji nadzorującej szkoły przyjrzenie się egzaminom i nieukrywe, że chodzi o to, by 30% przyjmowanych było stypendystami socjalnymi.

Szefowie grandes ecoles zareagowali gwałtownie i we wspólnym liście zaprotestowali przeciwko zmianom, w szczególności z góry narzuconym kwotom biednych uczniów. Ich zdaniem w sposób nieunikniony doprowadziłoby to do obniżenia ogólnego poziomu.

Źródło: wyborcza.pl

Opracował: G.K.

0 0 votes
Article Rating
Oficjalny sklep Janusza Korwin-Mikkego
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x