fbpx

Ekonomista został nowym premierem Łotwy

JE Valdis Zatlers, prezydent Łotwy, nominował p.Valdisa Dombrovskisa, byłego ministra finansów, na premiera i powierzył mu sformowanie nowego rządu.

Jak podaje "Rzeczpospolita", 37-letni Dombrovskis jest obecnie posłem Parlamentu Europejskiego, pochodzi z centroprawicowej głównej partii opozycyjnej Nowa Era.

Prezydent Zatlers musiał znaleźć nowego szefa rządu, gdy w ubiegłym tygodniu rozpadła się czteropartyjna koalicja rządząca.

P.Zatlers powiedział na konferencji prasowej, że wybiera Dombrovskisa, bo ma on wystarczające poparcie polityczne w parlamencie, i ponieważ ma szeroką wiedzę w dziedzinie finansów, gospodarki i instytucji unijnych.

Nowy rząd będzie musiał zmierzyć się z przyspieszającym kryzysem gospodarczym i dokonywać dalszych bolesnych cięć budżetowych w ramach programu uzgodnionego w ubiegłym roku przez Łotwę z Międzynarodowym Funduszem Walutowym w celu uzyskania pożyczki ratunkowej w wysokości 7,5 mld euro. W IV kw. 2008 r. gospodarka łotewska skurczyła się o 10,5% – czytamy w "Rzeczpospolitej".

Źródło: Rzeczpospolita

Opracował: Tomasz Cukiernik

0 0 votes
Article Rating
Oficjalny sklep Janusza Korwin-Mikkego
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments