fbpx
Oficjalny portal rozpoznawalnego na całym świecie polityka – Janusza Korwin-Mikkego.
Oficjalny portal Janusza Korwin-Mikkego.

INFO: Przed czwartkowym szczytem G-20 na ulice Londynu wyległy tysiące demonstrantów. Wielu zebrało się by demonstrować pokojowo, ale sytuacja w londońskim City, sercu branży finansowej, szybko przerodziła się w zamieszki.

Londyńska dzielnica banków przypominała miasto w stanie oblężenia. Pod hasłami: "szturmować banki", "wstydźcie się", "kapitalizm nie funkcjonuje" swoją złość manifestowało 4000 ludzi. Oblegano Bank of England – setki demonstrantów próbowało wedrzeć się do środka. Co nie udało się tutaj, powiodło się w jednej z nieczynnych dzisiaj filii Royal Bank of Scotland. Zamaskowani demonstranci rozbili szyby i dostali się do pomieszczeń banku. Przez okna wyrzucano drukarki i inny sprzęt biurowego wyposażenia. Doszło do ostrych starć z policją. Blisko 5000 policjantów próbowało utrzymać tłumy w Londynie pod kontrolą.

Wielu uważa, że to banki odpowiedzialne są za załamanie się światowego systemu finansowego i kryzys gospodarczy, największy od czasów drugiej wojny światowej. Szczególne oburzenie wzbudziła polityka Royal Bank of Scotland, który zanotował rekordowe straty w brytyjskiej historii firmy (26 mld euro), co nie przeszkodziło byłemu szefowi Fredowi Goodwinowi zainkasować rocznej pensji w wysokości 760 tys. euro.

Doszło również do prowokacji ze strony urzędników, którzy nie brali sytuacji poważnie: niektórzy wychylali się z okien i rzucali w tłum dziesięciofuntowe banknoty. Kierownictwa niektórych filii prosiły pracowników poprzedniego dnia o przyniesienie obiadów z domu, by uniknąć wychodzenia na miasto w porze lanczu, jeszcze inni zdecydowali się pojawić w biurze, ale nie w garniturach, by w drodze do pracy nie rzucać się w oczy.

Źródło: diepresse.com

Opracował: Tomasz Lewandowski

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x