fbpx

Demokracja do skutku: Irlandia ma ratyfikować traktat wiosną

Zdecydowana większością głosów eurodeputowani tej komisji przyjęli w poniedziałek wieczorem rezolucję, w której apelują o zakończenie ratyfikacji Traktatu z Lizbony przed zaplanowanymi na czerwiec 2009 wyborami do PE.

– Nie ma wiarygodnych powodów, które pozwoliłyby sądzić, że drugie referendum w Irlandii będzie łatwiejsze do wygrania, jeśli byłoby przeprowadzone po wyborach do Parlamentu Europejskiego, a nie przed – powiedział sprawozdawca PE, niemiecki socjalista Jo Leinen.

Najnowsze sondaże pokazują, że od czasu odrzucenia Trakatu Lizbońskiego przez Irlandię w czerwcu tego roku, po raz pierwszy wzrosła w tym kraju przewaga osób deklarujących, że poparliby traktat, jeśli zostałby on uzupełniony o dodatkowe deklaracje. Np. potwierdzające prawo kraju do komisarza UE, neutralność Irlandii oraz zapewniające, że kwestie dotyczące aborcji należą do wyłącznych kompetencji krajowych. Eurodeputowani przekonują, że ratyfikacja Traktatu Lizbońskiego w drugiej połowie 2009 roku oznacza, że nowa Komisja Europejska, która ma rozpocząć pracę jesienią, będzie wyłoniona według zasad Traktatu Nicejskiego (który zakłada zredukowana liczbę komisarzy – niższą niż liczba krajów). Uniemożliwi też powołanie przewidzianego w Traktacie Lizbońskim nowego stanowiska ministra unijnej dyplomacji.

O to, by drugie referendum w Irlandii przeprowadzić przed wyborami do PE, apelowali już wcześniej europejscy chadecy. Zdaniem chadeków scenariusz ratyfikacji “po” grozi zdominowaniem debaty przed wyborami do PE tematem Traktatu z Lizbony i będzie szansą dla… przeciwników UE.

Oficjalny sklep Janusza Korwin-Mikkego

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Tematy komentarzy
0 Odpowiedzi w wątku
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najgorętszy wątek
0 Autorzy komentarzy
Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o