fbpx

Dane bankowe obywateli UE mają pomóc USA w zwalczaniu terroryzmu

INFO: Przedstawiciele wszystkich 27 państw UE chcą przekazać USA dane bankowe obtwateli europejskich. Parlament Europejski wyraża poważne obawy dotyczące naruszenia ochrony danych.

Przedstawiciele 27 krajów wypowiedzieli się w czwartek w Brukseli za udzieleniem Komisji Europejskiej zgody na negocjacje z Waszyngtonem w sprawie przekazania USA wysoce poufnych danych bankowych europejskich obywateli, co ma pomóc w ściganiu terorystów.

Plany obejmują miliardy bankowych danych zarządzanych przez belgijskiego dostawcę usług finansowych SWIFT. Od czasu ataków terrorystycznych z 11.09.2001 r. śledczy w Nowym Jorku i Waszyngtonie mieli poprzez serwery SWIFT dostęp do danych w USA. Teraz, po raz pierwszy, organy bezpieczeństwa mają otrzymać możliwość wglądu w dane przechowywane w UE. Komisja Europejska chce do jesieni zawrzeć wstępne porozumienie ze Stanami Zjednoczonymi, które ma również umożliwić "bardziej systematyczną" wymianę informacji wywiadowczych z władzami UE.

W PE plany te spotkały się z ostrą krytyką. Posłanka Birgit Sippel (Niemcy) wyraziła wątpliwości co do znaczenia danych bankowych w walce z terroryzmem i ostrzegła przed ewentualnością ich nadużywania. Parlament, przed wejściem w życie traktatu lizbońskiego, nie ma wpływu w tego rodzaju kwestiach.

Źródło: diepresse.com
Opracował: Tomasz Lewandowski

Oficjalny sklep Janusza Korwin-Mikkego

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o