fbpx
Oficjalny portal rozpoznawalnego na całym świecie polityka – Janusza Korwin-Mikkego.
Oficjalny portal Janusza Korwin-Mikkego.

P.Mirek Topolanek, premier Czech, wezwał kraje UE do wspólnego stawienia czoła kryzysowi w skoordynowanej akcji, respektującej zasady wspólnego rynku.

W deklaracji otwierającej nadzwyczajny szczyt UE premier wyraził czeskie stanowisko: – Przetrwamy kryzys tylko wtedy, jeśli stawimy mu czoła razem, i nie zapomnimy o przestrzeganiu zasad wspólnotowych. Musimy wykorzystać wszystkie możliwości wspierania rozwoju gospodarczego i wzrostu zatrudnienia – powiedział p.Tompolanek.

Jak dodał, powinniśmy wspólnie uznać, że kluczową sprawą dla poprawy sytuacji jest przywrócenie płynności kredytowania gospodarek. Aczkolwiek nasze wysiłki muszą uwzględniać zasady solidaryzmu i wszyscy powinniśmy działać odpowiedzialnie.

W opinii czeskiego premiera, dokument końcowy szczytu powinien wezwać kraje wspólnotowe do przestrzegania zasad wspólnego rynku.

Szkic dokumentu końcowego zawiera sugestie, że UE w walce z kryzysem powinna skupić się na wykorzystaniu potencjału drzemiącego w gospodarkach Unii. Co ciekawe, w szkicu zawarte są również wezwania do wypracowania strategii walki z kryzysem na szczeblu ponadunijnym.

Zgrzytem w obradach jest fakt, że niektóre kraje przyjęły ostatnio rozwiązania postrzegane przez inne kraje jako protekcjonistyczne. Czesi stoją na stanowisku, że szczyt powinien podejściu protekcjonistycznemu powiedzieć twarde „nie”.

Źródło: www.ceskenoviny.cz

Opracował: Radosław Sieniawski

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x