fbpx
Oficjalny portal rozpoznawalnego na całym świecie polityka – Janusza Korwin-Mikkego.
Oficjalny portal Janusza Korwin-Mikkego.

INFO: Czeski minister spraw zagranicznych, p.Karel Schwarzenberg, w czasie piątkowej wizyty w Mińsku na Białorusi, zaprosił Białoruś w imieniu prezydencji UE do udziału w zbliżającym się szczycie w Pradze, gdzie głównym punktem obrad będzie Partnerstwo Wschodnie UE.

Rzeczniczka czeskiego MSZ, p.Zuzanna Opletalova powiedziała, że zaproszenie zostało wystosowane do państwa białoruskiego i od Białorusi zależy, kto będzie ją oficjalnie reprezentował na spotkaniu w Pradze.

Szczyt UE w sprawie Partnerstwa Wschodniego odbędzie się 7 maja. Białoruś jest jednym z 6 państw byłego Związku Radzieckiego, od którego oczekuje się, że przyłączy się do projektu.

Reżim Łukaszenki był wielokrotnie krytykowany za łamanie praw człowieka i zwalczania opozycji. W reakcji na zarzuty, Łukaszenko sugerował, że nie będzie chciał uczestniczyć w szczycie, nawet jeśli zostanie zaproszony.

Oprócz Białorusi, szacuje się, że udział w Partnerstwie Wschodnim wezmą Armenia, Azerbejdżan, Gruzja, Mołdawia i Ukraina. W zamian za reformy, Unia Europejska oferuje tym krajom zbliżenie się do UE, a także zainwestowanie około 600 mln euro w ramach projektu do 2013 r.

Źródło: www.ceskenoviny.cz

Opracował: Tomasz Lewandowski

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x