fbpx

Ceny kokainy spadną jeszcze bardziej

Jak uważa agencja antynarkotykowa ONZ, z powodu nowych szlaków przemytniczych przez zachodnią Afrykę i Bałkany, w Europie spadną ceny kokainy.

Przedstawiciele Wielkiej Brytanii powiedzieli w ubiegłym tygodniu, że w przeciągu ostatnich 10 lat cena kokainy spadła o połowę. Międzynarodowa Rada Kontroli Narkotyków (INCB) przewiduje, że ceny będą spadać, dopóki dostawy nie zostaną ukrócone.

Obecnie najwięksi producenci kokainy z Kolumbii, Peru i Boliwii zmienili szlaki przerzutu narkotyku z Karaibów i północnego Atlantyku, aby uniknąć patroli floty amerykańskiej i brytyjskiej. Spowodowało to powiększenie zapasów kokainy w zachodniej Afryce, skąd przemycana jest do Europy przez Bałkany, będące jednocześnie punktem przerzutowym dla heroiny z Afganistanu i środkowej Azji.

INCB informuje również, że nieco zmniejszyła się powierzchnia upraw maku w Afganistanie, ale w kraju tym nadal powstaje ponad 90% światowej produkcji opium. Przypominamy, że w Afganistanie stacjonuje około 40 tys. żołnierzy armii USA i innych krajów NATO, w tym Polski.

http://news.bbc.co.uk

Opracował: Adrian Świerczyński

Oficjalny sklep Janusza Korwin-Mikkego

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o