fbpx
Oficjalny portal rozpoznawalnego na całym świecie polityka – Janusza Korwin-Mikkego.
Oficjalny portal Janusza Korwin-Mikkego.

INFO: Druga bułgarska elektrownia jądrowej Belene może kosztować do 10 mld euro, jeżeli cena będzie obliczana w odniesieniu do stopy inflacji w Rosji.

Obecnie, jednym z wykonawców na budowę elektrowni jądrowej w pobliżu miejscowości Belene na brzegu Dunaju jest rosyjski AtomStroyExport, a umowa z tą firmą opiewa na 3,9 mld euro, powiedział p.Borys Petkow, przewodniczący bułgarskiego Energy Holding.

– My nalegamy, aby przy obliczaniu ceny elektrowni, wzięto pod uwagę bułgarską stopę inflacji lub najlepiej inflację strefy euro, ponieważ są one znacznie niższe niż rosyjska inflacja. Najbardziej korzystna byłaby stopa inflacji ze strefy euro, gdyż wyniosła ona tylko 1,1% w styczniu 2009 r.- powiedział p.Petkow.

– W Rosji, stopa inflacji w 2008 r. wyniosła 14%, w Bułgarii – 8%. Do końca 2009 r. spodziewany jest spadek do 11% w Rosji, w Bułgarii nie może przekroczyć 4,9%, dodał p.Borys Petkow. Jedną z możliwości finansowania jest pożyczka z Rosji. Rosjanie chcą jednak, aby pożyczka była w 100% gwarantowana przez Bułgarię, powiedział p.Petrow.

Oznacza to, że budżet państwa powinien wyłożyć 3 mld euro. Na tym etapie projektu, pieniądze na budowę są tylko do końca 2009 r.

Źródło: www.novinite.com

Opracował: Tomasz Lewandowski

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x