Bułgaria pominięta przez KE

INFO: Bułgaria została pominięta na wideo Komisji Europejskiej z okazji obchodów 20 rocznicy upadku komunizmu w Europie.

Bułgaria jest jedynym członkiem UE z Europy Wschodniej, który jest nieobecny z wideo Komisji Europejskiej zatytułowanym "1989-2009: 20 Years of Liberty".

Film Komisji Europejskiej zaczyna się zdjęciami pokazującymi tłumienie węgierskiego buntu przez radzieckią armię w 1956 r. oraz interwencję sił Układu Warszawskiego w Czechosłowacji w 1968 r Pokazane jest również wprowadzenie stanu wojennego w Polsce w 1981 r. i demonstracje w Gdańsku i Warszawie. O "Solidarności" nie ma nawet śladu.

Rok 1989 ilustrowany jest materiałem z Litwy, Łotwy, Estonii, Rumunii, a 9 listopada 1989 r. zdjęciami o upadku Muru Berlińskiego, które są zintegrowane z obrazami matki rodzącej dziecko sugerującymi narodziny nowej wolnej Europy.

Po tym są obrazy ostatnich radzieckich żołnierzy opuszczających Węgry w 1991 r., jak również usunięcie kontroli granicznych w UE w 1995 r.

Wideo kończy się pokazaniem uroczystości z przystąpienia 10 nowych państw członkowskich do UE w tym 8 z Europy Wschodniej stwierdzając, "Europa reunited – maj 2004".

Najnowsze rozszerzenie UE o Bułgarię i Rumunię w dniu 1 stycznia 2007 r. nie jest wymienione.

Kafene.net, strona bułgarskich dziennikarzy z byłej bułgarskiej BBC World Service, zwraca uwagę, że Polska już wyraziła swoje niezadowolenie z faktu, że film nie wspomina o związku zawodowym "Solidarność". Według przewodniczącego Polskiego Komitetu Integracji Europejskiej Mikołaja Dowgielewicza, to tak samo, jak pokazać historię Francji bez wzmianki o Rewolucji Francuskiej.

Pokazać Jaruzelskiego, ale nie pokazać "Solidarności"? Starczyło czasu na eksponowanie Bramy Brandenburskiej, ale nie starczyło na "Solidarność"? Przypadki?

Źródło: www.novinite.com
Opracował: Tomasz Lewandowski

Oficjalny sklep Janusza Korwin-Mikkego

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o