fbpx
Oficjalny portal rozpoznawalnego na całym świecie polityka – Janusza Korwin-Mikkego.
Oficjalny portal Janusza Korwin-Mikkego.

INFO: Zaledwie 9 miesiącami więzienia i degradacją został ukarany brytyjski żołnierz, który uciekł i ukrywał się, gdy dostał rozkaz wyjazdu do Afganistanu.

Za dezercję groziło pierwotnie p. Józefowi Glentonowi 10 lat więzienia, jednak w obawie przed linią obrony, która polegała na kwestionowaniu legalności wysłania do Afganistanu brytyjskich wojsk, zdecydowano się na łagodniejszą karę. Prawnicy p. Glentona zapowiadają jednak, że i tak wniosą apelację.

27-letni żołnierz był już przez 7 miesięcy w Afganistanie w 2006 r. Po odbyciu służby wrócił do kraju i 9 miesięcy później jego jednostka znów dostała rozkaz wyjazdu na afgańską misję. Wtedy p. Glenton zdezerterował i przez 2 lata ukrywał się. Po ujawnieniu się, został przebadany przez lekarzy, którzy stwierdzili u niego zespół stresu pourazowego i to skutkiem tej przypadłości miał być strach przed ponownym wyjazdem.

Dziś P. Józef Glenton jest bohaterem organizacji pacyfistycznych, które jego przykład wykorzystują jako argument za szybkim wycofaniem brytyjskiego wojska z Afganistanu.

Źródło: www.independent.co.uk

Opracował: Kuba Klimkowicz

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x