fbpx

INFO: "Lancet", pismo medyczne, oskarżyło papieża Benedykta XVI o przekręcanie dowodów naukowych stwierdzeniami, że prezerwatywy pogarszają sytuację kryzysową z AIDS. Papież został też poproszony o wycofanie się z tego komentarza.

Podczas zeszłotygodniowej podróży do Afryki papież powiedział dziennikarzom, że problemu AIDS „nie można rozwiązać za pomocą dystrybucji prezerwatyw. Wręcz przeciwnie – dodał – to jedynie pogarsza problem”.

Francja, Niemcy i agencja anty-AIDS przy ONZ skrytykowały wypowiedź papieża jako niebezpieczną i nieodpowiedzialną. W ostatnim numerze prestiżowego brytyjskiego pisma medycznego redaktorzy piszą, że „papież publicznie przekręcił naukowy dowód, by wypromować katolicką doktrynę w tej kwestii. (…) Prezerwatywa to najbardziej skuteczna z dostępnych technologii zmniejszających transmisję HIV poprzez kontakt seksualny”.

Artykuł kończy się jasną sugestią dla papieża, który zdaniem naukowców powinien wycofać się z wypowiedzianych słów: „Słowa te były złą przysługą dla społeczeństwa i adwokatów zdrowia, włączając w to wiele tysięcy katolików, którzy pracują bez wytchnienia, by zapobiec rozprzestrzenianiu się HIV/AIDS na całym świecie”.

Źródło: Associated Press

Opracowała: Anna Knaź

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x