fbpx

INFO: Około 140 znanych brytyjskich muzyków zrzeszonych w Featured Artists Coalition (FAC) opowiedziało się na pierwszym oficjalnym spotkaniu w Londynie przeciwko kryminalizacji udostępniania plików i za przyznaniem więcej praw wykonawcom.

To publicznye oświadczenie powstało w odpowiedzi na kampanię kilku dużych firm płytowych (takich jak EMI, Sony Music, Vivendi Universal i Warner Music), które chciały zobligować dostawców internetu do podjęcia kroków w celu ochrony praw autorskich.

Muzycy szczególnie szeroko omawiali spór między Youtube UK a towarzystwem zarządzającym prawami autorskimi: Performing Rights Society for Music (SPE). Po nieudanych negocjacjach w sprawie opłat za prawa autorskie, Youtube UK usunęło wszystkie muzyczne wideoklipy z brytyjskiej platformy z uzasadnieniem, że wymagania finansowe SPE nie zostaną zrekompensowane nawet przez reklamy. SPE w odwecie podało, że Google chciało mniej zapłacić niż dotychczas.

FAC prowadzony jest przez brytyjskiego wokalistę Billy’ego Bragg Blura i perkusistę Dawida Rowntree. P.Bragg powiedział brytyjskiej gazecie "The Independent", że byłoby lepiej, gdyby sami artyści decydowali, czy ich muzyka oferowana jest bezpłatnie, czy też nie.

Źródło: www.heise.de

Opracował: Tomasz Lewandowski

Subskrybuj
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
5
0
Would love your thoughts, please comment.x