fbpx

Biurokracja wykańcza lokalne rzemiosło

INFO: Władze Göteborga w Szwecji poprzez wprowadzenie regulacji dotyczących funkcjonowania lokali gastronomicznych serwujących alkohol doprowadzą do upadku rzemieślniczego piwowarstwa.

 

Mimo protestów lokalnych przedsiębiorców w życie weszła uchwała, na mocy której właściciele lokali mają obowiązek standaryzowania ilości piwa podawanego klientom do degustacji. Zakazane ma być także serwowanie więcej niż 8 próbek piwa jednej osobie, co dla wielu lokali oznacza wyrok śmierci.

– Kazus Göteborga jest jednym z wielu przykładów sytuacji, w której urzędnicy, chcąc dostosować sposób funkcjonowania prywatnych przedsiębiorstw do własnych oczekiwań, doprowadzają je na skraj upadku. Dzieje się to rzecz jasna nie tylko ze szkodą dla przedsiębiorców, ale przede wszystkim ze szkodą dla konsumentów, pozbawianych dostępu do dóbr i usług, które trafnie zaspokajały ich potrzeby tylko dlatego, że nie zaspokajały one oderwanych od rynku, arbitralnych wymogów stawianych przez władzę. By mieć powód do sprzeciwiania się paradygmatowi, w myśl którego to urzędnik winien decydować, jak mają działać przedsiębiorstwa, nie trzeba więc koniecznie być przedsiębiorcą czy libertarianinem, wystarczy być konsumentem. A konsumentami jesteśmy my wszyscy – alarmuje Stowarzyszenie Libertariańskie.

 

Źródło: beerbliotek.com

49 thoughts on “Biurokracja wykańcza lokalne rzemiosło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.