fbpx

Bezsensowny limit powrócił!

INFO: W norweskim Oslo ponownie zaczęło obowiązywać “środowiskowe” ograniczenie prędkości.

 

Limit wynoszący 60 km/h dotyczy tylko niektórych dróg stolicy Norwegii, a jego celem jest ograniczenie zanieczyszczeń. Badania pokazały jednak, że takie ograniczenie nie przynosi oczekiwanych efektów i nie zmniejsza emisji spalin przez pojazdy.

Poza “limitem środowiskowym” norweski urząd drogowy ma inne pomysły na walkę z zanieczyszczeniami, jak np. miejski podatek od opon.

 

Źródło: norwaytoday.info

9 thoughts on “Bezsensowny limit powrócił!

  1. Dobra ilustracja, bo zwłaszcza w przypadku transportu medycznego ta prawda jest chyba dla każdego oczywista.

     1. Po pierwsze to, że jest elementem regulowanego przez Państwo systemu ratownictwa medycznego, czyli jest nierynkowy. Po drugie, jako pojazd uprzywilejowany, ogranicza wolność kierowców. O tym, czy mam ochotę kogoś przepuścić na drodze, powinien decydować wolny rynek, np. prywatny właściciel ulicy, ustalający regulamin. W wyniku konkurencji, konsumenci sami zadecydują, czy chcą przepuszczać karetki, czy nie chcą. W średniowieczu nie było ambulansów i ludzie jakoś żyli. Ambulans to wymysł socjalizmu, bohatersko rozwiązujący problemy nieznane w żadnym innym ustroju.

     2. Istnienie pojazdów uprzywilejowanych jest dowodem tezy, że celem transportu jest szybkość, a nie bezpieczeństwo. A że omnipotentne państwo rezerwuje przywileje wyłącznie dla swoich służb, to już osobna sprawa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.