fbpx

INFO: Żaden z krajów UE nie przegrywa częściej przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu procesów o łamanie prawa do swobodnego wyrażania poglądów w mediach. Austria otrzymała już 24 wyroki.

Ugruntowuje to często wysuwany zarzut, że austriaccy sędziowie rozsądzający w sprawach mediów w przypadkach wątpliwości częściej przytakują ogólnie dopuszczanym ograniczeniom w wolnym wyrażniu poglądów, niż w innych krajach UE

To oczywiście dane statystyczne, które nie muszą oznaczać, że wolność prasy jest w Austrii szczególnie zagrożona – jak wykazuje porównanie z Rosją. Rosja została osądzona tylko 11 razy z powodu złamania artykułu 10 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka ("Każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei bez ingerencji władz publicznych i bez względu na granice państwowe"). Jak pokazują represje przeciw krytycznym dziennikarzom, Rosjanie nie cieszą się większą wolnością słowa.

Tylko w roku 2008 rosyjscy obywatele złożyli w Strasburgu 10 146 skarg, co stanowi jedną czwartą liczby ogólnej. Więcej niż połowa z 1543 roztrzygnięć w roku 2008 dotyczyło Rosji, Turcji, Ukrainy i Rumunii. Większość skarg przeciwko Rosji i Turcji odnosi się do prawa do wolności, do sprawiedliwego procesu i ochrony mienia.

Źródło: diepresse.com

Opracował: Tomasz Lewandowski

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x