fbpx

UE przyznała nagrodę… islamskiemu terroryście!

INFO: Parlament Europejski przyznał Nagrodę Sacharowa (i 50 tys. euro) p. Ilhamowi Tohtiemu, odbywającemu w Chinach dożywotni wyrok więzienia za separatyzm.

 

Rzeczniczka chińskiego MSZ, p. Hua Chunying stwierdziła, że “PE przyznał nagrodę przestępcy”, którego nazwała też “terrorystą”.

P. Ilham Tohti jest aktywistą należącym do islamskiej mniejszości Ujgurów. W 2014 r. został aresztowany, a następnie skazany na dożywocie za działalność separatystyczną. Od 2008 r. prowadził on portal Uighur Online, który publikował informacje na temat sytuacji Ujgurów zamieszkujących chińską prowincję Xinjiang. W 2009 r. oskarżono tę witrynę o sprowokowanie swoimi tekstami zamieszek etnicznych w mieście Urumczi, gdzie zginęło ponad 150 osób. Po kilku tygodniach w areszcie wypuszczono go na wolność, po interwencji administracji prezydenta USA JE Baraka Obamy.

W 2014 r. publicznie skrytykował reakcje władz Chin na samobójczy atak terrorystyczny, który przeprowadzili Ujgurzy na Placu Tiananmen. Oprócz sprawców zginęły wtedy dwie osoby, a 38 kolejnych zostało rannych. W tym samym roku zatrzymano go i skazano na dożywocie za działalność separatystyczną.

Laureat Nagrody Sacharowa otrzymuje 50 tys. euro. Wcześniej p. Ilham Tohti dostał już nagrodę Rady Europy im. Wacława Havla, wraz z którą można dostać 60 tys. euro. Obydwie są przyznawane za walkę o “prawa człowieka”.

 

Zobacz także: Chiny karzą śmiercią za terroryzm , Islamski aktywista laureatem nagrody obrońców praw człowieka i Dożywocie dla lidera chińskich muzułmanów

 

Źródło: bbc.com, france24.com i scmp.com

74 thoughts on “UE przyznała nagrodę… islamskiemu terroryście!

  1. Za pieniądze polskich podatników, polską składkę członkowską etc.
    Nie dziwne to, swój swego…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.