fbpx

Przeciwnicy Pekinu biorą władzę w dzielnicach Hongkongu

INFO: W 17 z 18 dzielnic Hongkongu wybory wygrali przedstawiciele obozu “prodemokratycznego”, sprzeciwiającego się polityce obecnych władz autonomii.

 

Mimo trwających od kilku miesięcy demonstracji, głosowanie przebiegło bez zakłóceń.

Dotychczas zajmowane mandaty straciło wielu radnych będących zwolennikami bliskiej współpracy i podporządkowania Hongkongu rządowi Chińskiej Republiki Ludowej. Frekwencja wyniosła rekordowe 71%, podczas gdy 4 lata temu była na poziomie 47%.

Podczas lokalnych wyborów wskazywani są radni, którzy zajmują się bieżącymi sprawami poszczególnych dzielnic, jak np. wywóz śmieci czy trasy autobusów. Wynik elekcji pokazuje jednak duże niezadowolenie mieszkańców z obecnego, powszechnie uważanego za “propekiński” rządu. Powszechnie uważa się, że wynik wyborów jest oznaką poparcia protestów w autonomii przez Hongkończyków.

117 radnych należy też do liczącego 1200 osób komitetu, który wybiera szefa władz wykonawczych Hongkongu.

 

Zobacz także: Hongkong nie dopuści lidera demonstracji do startu w wyborach i Gospodarka Hongkongu wpadła w trwałą recesję

 

Źródło: bbc.com

Oficjalny sklep Janusza Korwin-Mikkego

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Tematy komentarzy
0 Odpowiedzi w wątku
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najgorętszy wątek
1 Autorzy komentarzy
Piotr Grembowicz Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Piotr Grembowicz
Gość
Piotr Grembowicz

jak widać tam też walka klas trwa w najlepsze, w ramach demosracji oczywiście, co za czasy przesilenia psia mać cha cha a i twardzi są, waleczni, ideowi, to rzadkość w naszym miękkim stuleciu…