fbpx

Japonia wprowadza stan wyjątkowy, który udawania, że w Polsce czas na zmiany.

Japonia wprowadza stan wyjątkowy. W praktyce jednak wolności w kraju kwitnącej wiśni są faktycznie chronione, a uprawnienia władzy dużo mniejsze niż w Polsce bez wprowadzania stanu nadzwyczajnego.

W Polsce na mocy rozporządzenia miłościwie nam panujący zakazują opuszczania domów bez uzasadnionej przyczyny. Dla tych, którzy się wyłamią 5 tysięcy złotych mandatu za wyjście do sklepu po piwo.

Na mocy rozporządzenia zamykają lasy, bulwary i parki, a dla tych którzy się wyłamią przewidują surowe kary. Dla tych, którzy samotnie przejadą rowerem albo wyjdą na spacer nawet 12 tysięcy złotych mandatu.

Na mocy rozporządzenia zamykają zakłady fryzjerskie, kina czy sklepy, a dla tych którzy stają przed widmem bankructwa proponują 5 tysięcy złotych kredytu. Tyle samo, co mandatu za wyjście do sklepu po piwo.

W tym samym czasie w Japonii trwa stan wyjątkowy, podczas którego władza może jedynie REKOMENDOWAĆ obywatelom pozostanie w domach i to robi. Za niedostosowanie się do rekomendacji nie ma jednak żadnych sankcji karnych!

Podobnie w przypadku sklepów, szkół i innych miejsc publicznych, jak kina czy baseny. Władza – i to lokalna – rekomenduje ich zamykanie, jednak bez żadnych kar.

W Japonii władza ma też konkretne wyliczenia, na których się opiera i zakłada, że kontakty zostaną ograniczone o ok. 70% i w jakim czasie pozwoli to wrócić do normalności.

W Polsce zaprezentowano plan odmrażania gospodarki bez żadnych dat, wyliczeń, czegokolwiek na czym można byłoby się oprzeć.

W Japonii przygotowano konkretny pakiet stymulacyjny gospodarki opiewający na 990 mld dolarów, w Polsce mamy “betonowe koło ratunkowe” w postaci nieprzygotowanej tarczy antykryzysowej. Dopiero wyszła wersja 2.0, a rząd przygotowuje się już do kolejnej aktualizacji.

Właściwie jedynym realnym uprawnieniem władzy w czasie stanu wyjątkowego jest możliwość zarekwirowania sprzętu medycznego od prywatnych sprzedawców (jeżeli nie będą chcieli go sprzedać) lub zajęcia za rekompensatą hoteli, kiedy w szpitalach zacznie brakować miejsc dla chorych.

Tak się jednak nie stanie, a to dlatego, że japońska służba zdrowia uchodzi za jedną z najlepszych na świecie. Japonia wprowadzała obowiązkowe ubezpieczenia zdrowotne stopniowo w latach 1961-1988, jednak nie ma jednego państwowego monopolisty.

Każdy musi być ubezpieczony, ale gdzie i w jakiej dokładnie formie zależy od niego. Zdecydowana większość usług medycznych świadczona jest prywatnie.

Dziś koronawirus w Japonii to blisko 9,8 tysiąca przypadków i 190 zgonów na 126,5 miliona obywateli. W Polsce to ponad 8,5 tysiąca przypadków i 339 zgonów na 38 milionów osób.*

Dzieje się tak dlatego, że Konstytucja Japonii konkretnie chroni wolności obywateli. W Polsce mamy prawa i wolności, chyba że zostaną one ograniczone w ustawie, czyli de facto ich nie mamy. W Japonii ustawa zasadnicza uznaje za nienaruszalne m.in. prawo do przemieszczania się czy prawo własności czy tajemnicę korespondencji. Jednocześnie sprawna, głównie prywatna służba zdrowia – wsparta jedynie publiczną, jest dużo sprawniejsza.
________________________________

*Trzeba tu zaznaczyć, że Japonia jest na innym etapie pandemii, kiedy u nas wykryto pierwszy przypadek w Japonii było ich już blisko pół tysiąca, na tym samym etapie powinniśmy mieć więcej zakażonych.

Radek Piwowarczyk

186 thoughts on “Japonia wprowadza stan wyjątkowy, który udawania, że w Polsce czas na zmiany.

 1. Myster Wilkosz, proszę o kulturę języka. Dowodzimy więc udowodniamy. Więcej lektur sprzed lat’70 to i język bardziej poprawny. Nawet Fiedler i Centkiewicze.

 2. compare 2019 Event 201 exercise (pre-plot manifesto for current cov-ID)

  with 2010-2014 Microsoft”:

  “BUG: File History fails with no warning- Event ID 201

  to know that it was inspired by the same source*
  ——————————————-

  with Motivation:
  to reshape the world, vaccinate everyone globally,
  consolidate elite rule=end democracy (since its not good for business)

 3. Ariana song:

  Alibaba global economy tour

  Jack Ma &Ariana song

  “Alibaba global Inspiration challenge” song

 4. W kwestii “zamykania lasów” i ich teraz otwarcia doszedłem do takiego samego wniosku jak p. Wilkosz. To stary szmoncesowy sposób: jak wam ciasno kupcie sobie kozę, a jak się już nie da żyć to ją sprzedajcie – zobaczycie że wcale nie jest wam aż tak ciasno. Poza “sprzedaniem kozy” właściwie nie podano nic konkretnego. W zasadzie nawet nie miałbym pretensji, sytuacja jest nietypowa i trudna, niektóre działania okazują się na wyrost więc się z nich rezygnuje – to logiczne… pisowcy jednak nie mogą się powstrzymać od propagandy i zamiast uderzyć się w piersi i powiedzieć: “dobra, przesadziliśmy z tymi lasami” kreują się na wielkich łaskawców, ludzkie paniska, “mogli zabić a tylko ryja obili, cieszcie się”. O tyle są żałośni że gdyby faktycznie zakazali korzystać z internetu, jak ironizuje p. Wilkosz, to faktycznie daliby radę wyłączyć serwery, ale wszystkich lasów kontrolować nie byli w stanie, ale ta naprawdę ciemna część “ludu” to kupi…

 5. Jak państwo Polskie jest bardziej zamordystyczne od Japonii w normalnych czasach, to nie dziwota, że jest i takie w czasie zarazy. Np. w Japonii nikt nie zabrania obywatelom otwierać sklepów w niedzielę a także nikt nie nakazuje Japonkom rodzić dzieci, jeśli tego nie chcą.

 6. https:
  //www.dorzeczy.pl/kraj/137018/polscy-medycy-pojada-z-misja-do-usa-wazne-ustalenia-dudy-i-trumpa.html

  Nie rozumiem. Podobno brakuje lekarzy, a jeszcze bardziej pielęgniarek. Jest ich w Polsce – statystyki nie kłamią – ponad 2 razy mniej w przeliczeniu na łóżko chorego w szpitalu, niż w USA. Ze względu na brak personelu w DPS-ach, wojewoda mazowiecki, którym jest lekarz Konstanty Radziwiłł, kieruje NAKAZY pracy do lekarzy i pielęgniarek! STALINIZM WRÓCIŁ! A tymczasem… Jeden telefon od Trumpa do Dudy i wysyłamy – jakby to nie byli wolni ludzie wykonujący WOLNY ZAWÓD, ale maseczki – ich do USA!!! A co z nakazami pracy w Polsce?… Zagrozić strajkiem i to natychmiast powinni pracownicy Opieki Medycznej w Polsce! Podkreślam: Opieki Medycznej, a nie żadnej „Służby Zdrowia”, bo żadną służbą nie są i nie mają żadnej służby przywilejów. Cały świat posługuje się nazwą Medical Care… Uważam, że mają okazję wreszcie SKUTECZNIE zastrajkować i wywalczyć, co im się SŁUSZNIE należy! Oni, a nie górnicy, rolnicy, pi. er. dolnicy!!! Oni, a nie stoczniowcy, pseudodziennikarze, politycy!!! To oni NAPRAWDĘ CZYNIĄ DOBRO I TO ONI JEDYNIE OKAZUJĄ SIĘ NIEZBĘDNI. Powodu do strajku dostarczają sami Polacy, a zwłaszcza rządzący: Nie rozumiem, dlaczego portal, dalej przemilcza skandaliczny zamach na WOLNOŚĆ OSOBISTĄ, jaki dokonuje wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł. Rozesłał on do 150 osób, lekarzy i pielęgniarek. NIEzatrudnionych w DPS-ach, NAKAZY PRACY w nich. A więc powtórka, jak za Stalina… Wtedy w Polsce otrzymywało się nakazy pracy, a konstytucyjną swoboda zawierania umów nie obowiązywała. Rozumiem, że brakuje kadr, ale niech pan wojewoda, lekarz z wykształcenia, da OSOBISTY PRZYKŁAD ryzykowania WŁASNYM ŻYCIEM I ZDROWIEM! Wolnościowcy chyba rozumieją, o ile naprawdę nimi są, że NIEWOLNICTWO jest złem. No i tak nic nie załatwi – po otrzymaniu skandalicznych nakazów zgłosiło się zaledwie 30 osób. Sprawę uczciwie i skutecznie załatwiłoby ubezpieczenie WOLUNTARIUSZY na wypadek choroby i śmierci, i np. niemożności spłaty przez osierocone dzieci kredytów hipotecznych. Sprawę załatwiłoby nie zmuszanie nikogo, ale UCZCIWE WYNAGRADZANIE wolnych ludzi. Chętni do pracy znaleźliby się od razu. I dlatego znajdzie się wielu chętnych do wyjazdu do USA. A kto wtedy zostanie w Polsce?!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.