fbpx

Chiny nie odpowiedzą odwetem na nuklearne zagrożenie

INFO: Władze Chin wezwały inne atomowe mocarstwa do wycofania się z obecnych systemów, które pozwalają na uderzenie odwetowe po otrzymaniu powiadomienia o zbliżającym się pocisku.

 

Pekin zaapelował również do państw posiadających broń nuklearną o zmniejszenie jej roli w krajowych doktrynach bezpieczeństwa. P. Fu Cong z MSZ zwrócił uwagę, że Chiny otwarcie deklarują, iż nie użyją jej jako pierwsze i wyraził nadzieję, że inne państwa również przyłączą się do tej inicjatywy.

Obecnie Rosja i USA posiadają systemy wczesnego ostrzegania, które dają możliwość uderzenia odwetowego na podstawie uzyskanych z nich informacji o lecącym już wrogim pocisku. Zdarzają się jednak sytuacje, w których te systemy generują fałszywe ostrzeżenia. Chiny takich mechanizmów nie posiadają, a ponadto głowice atomowe są w Państwie Środka przetrzymywane w innym miejscu niż rakiety.

Władze w Pekinie mogą się obawiać, iż w obecnych realiach USA po ewentualnym ataku jądrowym na Chiny będą w stanie zneutralizować ich broń nuklearną i ewentualny odwet.

 

Źródło: allthingsnuclear.org

63 thoughts on “Chiny nie odpowiedzą odwetem na nuklearne zagrożenie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.